Zarejestrowani w przeszłości podatnicy akcyzy, którzy do 30 czerwca 2021 r. nie rozpoczęli procesu aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, stracili, przynajmniej czasowo, prawo do zwolnienia z podatku np. przy nabyciu gazu LPG, paliwa lotniczego czy smarów.
Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 2 sierpnia 2022 r. (sygn. akt I SA/Rz 370/22).
Chodzi o skutki nowelizacji ustawy o
podatku akcyzowym z 10 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2021 r poz. 72). Wprowadziła ona obowiązek centralnej rejestracji akcyzowej. Do 30 czerwca 2021 r. elektroniczne zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych musiały złożyć m.in.:
- pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe prowadzące działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach akcyzy,
- podmioty, które w ramach działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
- podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobą fizyczną, a zużywające wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (takie jak: jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, Straż Graniczna),
- podmioty zobowiązane do uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego o dane dotyczące naczelnika urzędu skarbowego właściwego w zakresie akcyzy.
Terminowa rejestracja, czyli do 30 czerwca 2021 r., okazała się ogromnym problemem, a przyczyniło się do tego m.in. wadliwe funkcjonowanie Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Centralna baza podatników
akcyzy zaliczyła falstart. I sprawia kłopoty” (DGP nr 132/2021).
W związku z tym
Ministerstwo Finansów wydłużyło termin na rejestrację w CRPA do końca sierpnia ub.r., pod warunkiem że podatnik rozpoczął proces rejestracji do 30 czerwca 2021 r. (komunikaty MF z 25 czerwca 2021 r. i z 26 sierpnia 2021 r.).
Kto nie zakończył jej 1 września 2021 r., ten tracił
prawo do korzystania ze zwolnień akcyzowych do czasu, aż ostatecznie nie znalazł się w CRPA.
W takiej sytuacji znalazła się
politechnika, która od wielu lat kształci przyszłych zawodowych pilotów. Na zadania związane z utrzymaniem samolotów i specjalistycznego ośrodka szkoleniowego uzyskuje dotację od ministra infrastruktury. Sama natomiast kupuje paliwo lotnicze. Zasadniczo jest ono wolne od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.
Chcąc korzystać z tej preferencji, uczelnia zarejestrowała się jako podatnik akcyzy jeszcze w marcu 2009 r. Gdy w życie weszła nowelizacja z 10 grudnia 2020 r., uczelnia musiała (zgodnie z art. 7) zaktualizować zgłoszenie rejestracyjne, wskazując urząd skarbowy właściwy w sprawie akcyzy.
Politechnika twierdziła, że pierwszą próbę aktualizacji podjęła już 15 czerwca 2021 r. Wtedy to ówczesny dyrektor ośrodka kształcenia lotniczego złożył wniosek na formularzu WRR001, ale potem odszedł z pracy, a uczelnia nie dysponowała urzędowym potwierdzeniem odbioru (UPO) tego wniosku.
Kolejną próbę podjęto 17 sierpnia 2021 r., czyli już po 30 czerwca. Ostatecznie uczelnia trafiła do CRPA dopiero 15 września. Uważała jednak, że w lipcu i sierpniu 2021 r. mogła kupować paliwo lotnicze bez akcyzy, bo zarejestrowanym podatnikiem akcyzy była już od marca 2009 r.
Takie stanowisko nie przekonało fiskusa, ani sądu. Dyrektor KIS stwierdził, że samo złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w 2009 r. nie wystarczyło. Potrzebna była aktualizacja tego zgłoszenia, zgodnie z nowelizacją z 10 grudnia 2020 r., aby nadal można było korzystać ze zwolnienia akcyzowego.
Tego samego zdania był rzeszowski WSA. Orzekł, że skoro do 30 czerwca 2021 r. uczelnia nie zaktualizowała zgłoszenia i nie posiadała UPO, które potwierdziłoby rozpoczęcie tego procesu przed 1 lipca 2021 r., to aż do 15 września 2021 r. nie spełniała warunków, które pozwoliłyby jej nabywać paliwo lotnicze bez podatku. Wyrok jest nieprawomocny.©℗
orzecznictwo
Wyrok WSA w Rzeszowie z 2 sierpnia 2022 r., sygn. akt I SA/Rz 370/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia