Podatek Belki powinien zostać przynajmniej ograniczony, a docelowo zlikwidowany, uważa Konfederacja Lewiatan.

Zniesienie tzw. podatku Belki miałoby wymiar antyinflacyjny i zwiększyłoby stopę oszczędności, ocenia Konfederacja Lewiatan, która podkreśla, że Ministerstwo Finansów jest otwarte na sugestie na temat tego, jak powinien być skonstruowany ten podatek i zachęca do dyskusji na temat jego kształtu.

"W pewnym stopniu w duchu ograniczenia podatku napisana jest przyjęta przez rząd Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, która stwierdza w kontekście podatku m.in. że należy 'wdrożyć reformy systemu podatkowego zachęcające do długoterminowego oszczędzania poprzez obniżenie stawki podatku od zysków kapitałowych dla inwestycji długookresowych'" - powiedział ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan Adrian Zwoliński, cytowany w komunikacie.

Ekspert przypomina, że w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2021 przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych na pierwszym miejscu największych słabości rynku kapitałowego wskazano właśnie podatek od zysków kapitałowych (44,1%).

"Konsekwencją wysokich stóp procentowych, poza drogimi kredytami, jest także wzrost oprocentowania lokat bankowych i obligacji. Możliwość ulokowania oszczędności na lokacie 4-5%, przy inflacji wynoszącej 15% nie pozwoli w pełni ochronić oszczędności przed utratą ich wartości. Dlatego obecnie dyskusja nt. zmian w podatku Belki w mojej ocenie powinna być zero-jedynkowa, tj. aby wspomóc obywateli w ochronie ich oszczędności rząd powinien ten podatek zlikwidować" - powiedział dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20% i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku rozszerzono opodatkowanie również o dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych; jednocześnie obniżono podatek do 19%.

(ISBnews)