Dodatki do pensji przysługujące za gotowość do pracy w soboty, niedziele i święta są opodatkowane PIT, nawet jeśli są wypłacane na podstawie wyroku sądowego – orzekł NSA w trzech wyrokach.

Chodziło o pracowników, którym zgodnie z postanowieniami zbiorowego układu pracy przysługiwały dodatki za pracę w soboty, niedziele i święta lub za gotowość do świadczenia jej w te dni. Nie dostali ich jednak od pracodawcy, więc po odejściu z firmy upomnieli się w sądzie o przysługujące im kwoty. Sąd uznał ich roszczenie za zasadne i nakazał wypłatę zaległych kwot wraz z odsetkami za zwłokę.
Spółka uważała, że wypłacone przez nią kwoty są odszkodowaniem, które jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi m.in. o odszkodowaniach, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy.
Spółka nadal bowiem utrzymywała, że pracownicy nie byli uprawnieni do otrzymania tych dodatków. Tłumaczyła jednak, że skoro sąd pracy zasądził żądane przez nich kwoty, to je wypłaciła. Podkreśliła przy tym, że wyrok sądu nie wskazuje tytułu zasądzonego roszczenia, a tym bardziej nie określa go jako wynagrodzenie. Nie pozostawia natomiast wątpliwości, że chodzi o świadczenie wynikające z postanowień zbiorowego układu pracy.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że wypłacane kwoty są zaległym dodatkiem do wynagrodzenia, a więc jest to przychód ze stosunku pracy, od którego spółka jako płatnik powinna potrącić zaliczki na PIT. Zwrócił uwagę na to, że umowa o pracę została rozwiązana zgodnie z prawem, a poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownikom miały być wypłacane również różnego rodzaju dodatki.
Tego samego zdania były sądy obu instancji. WSA w Gliwicach zwrócił uwagę na to, że byli pracownicy domagali się w sądzie pracy wypłaty zaległego wynagrodzenia, a nie odszkodowania. Nie ma przy tym znaczenia, że faktycznie nie świadczyli pracy w soboty, niedziele i święta. Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie może być należne także za czas gotowości do jej świadczenia – przypomniał WSA (sygn. akt I SA/Gl 636/19, I SA/Gl 637/19 i I SA/641/19).
Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Maciej Jaśniewicz wyjaśnił, że choć zbiorowe układy pracy mogą być podstawą do wypłaty odszkodowania, to w tym wypadku nie ma o tym mowy. Kwoty wypłacone byłym pracownikom mają bowiem związek z gotowością do świadczenia pracy w soboty, niedziele i święta, a więc są przychodem ze stosunku pracy, od którego spółka powinna potrącić zaliczki na PIT.©℗

orzecznictwo

Wyroki NSA z 19 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 3215/19, II FSK 3235/19 i II FSK 3236/19 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia