Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur dopiero od 1 stycznia 2024 r. Tak wynika z ubiegłotygodniowej decyzji unijnej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).
Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur dopiero od 1 stycznia 2024 r. Tak wynika z ubiegłotygodniowej decyzji unijnej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).
Eksperci nie kryją zadowolenia z tego, że termin wdrożenia obowiązkowej e-faktury został przesunięty. Do tej pory bowiem wydawało się, że nowy obowiązek wejdzie w życie już w przyszłym roku. Najpierw mówiło się o 1 stycznia 2023 r., potem o 1 kwietnia przyszłego roku, a następnie pojawiały się głosy o drugiej połowie 2023 r.
– Nie zmieniło się tylko jedno – niewielki stopień przygotowania zainteresowanych do zmian w prawie. Mimo upływu czasu wciąż sporo dużych podmiotów nie zebrało nawet jeszcze ofert dostawców na dostosowanie swoich systemów informatycznych do obowiązkowego e-fakturowania. Myślę, że zarówno branża informatyczna, jak i przedsiębiorcy przyjmą więc odroczenie z ulgą – komentuje dr Andrzej Pałys, doradca podatkowy.
Przypomnijmy, że Krajowy System e-Faktur powstał 1 stycznia 2022 r. na podstawie nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2076). Od początku 2022 r. wystawianie faktur w ustandaryzowanym formacie XML za pośrednictwem KSeF jest dobrowolne, a na ich otrzymywanie w tej formie musi się zgodzić nabywca. Jeśli nie wyrazi takiej zgody, faktura ustrukturyzowana może być mu przesłana w innej uzgodnionej z nim postaci (np. w formacie PDF). Data przesłania faktury do KSeF jest uznawana za datę jej wystawienia. System informatyczny weryfikuje następnie, czy e-faktura jest zgodna z ministerialną schemą, i w zależności od wyniku weryfikacji nadaje jej numer identyfikacyjny. Wtedy też faktura ustrukturyzowana zostaje udostępniona nabywcy.
Przedsiębiorca, który zdecydował się na wykorzystywanie KSeF, może liczyć na pewne korzyści, np. oszczędność na kosztach archiwizacji dokumentów (faktury ustrukturyzowane są przechowywane w KSeF przez 10 lat) i skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT z 60 dni do 40 dni (jeśli spełni dodatkowe warunki ustawowe). Wdrożenie obowiązkowego KSeF miałoby pozwolić na kolejne benefity, np. wstępne wypełnianie przez fiskusa jednolitych plików kontrolnych wraz z deklaracją oraz informacji podsumowujących – deklaruje resort finansów.
Korzystanie z KSeF początkowo wiązało się jednak z dużą liczbą problemów technicznych, co opisaliśmy szerzej w artykule „Krajowy System e-Faktur zaliczył falstart” (DGP nr 10/2022). Na początku kwietnia br. przekazaliśmy z kolei, że o ile sam KSeF cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem firm (w I kw. zanotowano w nim 258 uwierzytelnień), o tyle znacznie większe zainteresowanie towarzyszyło systemowi testowemu, gdzie w tym samym czasie odnotowano ponad milion uwierzytelnień i wystawiono ponad 6,8 mln faktur testowych.
Na obowiązkowe korzystanie z KSeF zgodziła się 30 marca br. Komisja Europejska. Z decyzji derogacyjnej KE wynikało, że miałoby to nastąpić nie wcześniej niż 1 kwietnia 2023 r. Obowiązkowe e-fakturowanie wygasłoby w związku z tym 31 marca 2026 r.
Inna data znalazła się jednak w polskim Krajowym Planie Odbudowy, który na początku czerwca br. zaakceptowała Bruksela. Wynika z niego, że obowiązkowe korzystanie z KSeF zostało uznane za jeden z kamieni milowych, które powinny być wdrożone w naszym kraju. W tym konkretnym przypadku miałoby to nastąpić dopiero w II kw. 2024 r. Odroczenie wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania potwierdziła także najnowsza decyzja ECOFIN, z której wynika, że obowiązek korzystania z KSeF miałby wejść w życie na trzy lata od 1 stycznia 2024 r. Polska miałaby przy tym opcję jego przedłużenia.
Nowy obowiązek będzie dotyczył wyłącznie podatników zarejestrowanych w naszym kraju. Faktury papierowe nadal będą mogły być wystawiane, np. w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.
– KSeF nie będzie więc co do zasady dotyczył podmiotów zagranicznych zarejestrowanych w Polsce na potrzeby VAT, które będą mogły wystawiać i odbierać faktury w dowolnej formie. Uważam, że będzie to dodatkową komplikacją dla polskich przedsiębiorców, którzy w 2024 r. musieliby standardowo odbierać faktury w systemie KSeF, ale już faktury od podmiotów zagranicznych w inny sposób – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
Ekspertka zwraca uwagę, że podobne trudności będą dotyczyć transakcji sprzedażowych, w których polska spółka wystawi faktury dla podmiotów zagranicznych w KSeF, ale musiałaby je dostarczyć poza systemem, np. e-mailem. Wątpliwości dotyczą też podatników zarejestrowanych na VAT w Polsce, którzy nie mają w Polsce siedziby, a jedynie stałe miejsce prowadzenia działalności, np. działających w formie oddziału firmy zagranicznej.
– Zakres obowiązkowego korzystania z KSeF powinien w związku z tym zostać jasno określony w odpowiednio znowelizowanych przepisach krajowych – podsumowuje Janina Fornalik.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama