Ulga dla klasy średniej wprowadzała niepewność podatków, dlatego należy ją zlikwidować – mówili przedstawiciele resortu finansów podczas gali XVIII Rankingu Urzędów Skarbowych DGP.

Przed wręczeniem dyplomów dla najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych urzędów i izb skarbowych odbyła się debata z udziałem ekspertów z Ministerstwa Finansów i EY na temat nowelizacji Polskiego Ładu. Projekt zmian trafił już do Sejmu i wczoraj odbyło się jego pierwsze czytanie. Przypomnijmy, że zakłada on m.in. obniżenie z 17 proc. do 12 proc. dolnej stawki skali podatkowej. Zniknąć ma też ulga dla klasy średniej. Częściowo składkę zdrowotną będą mogli odliczać przedsiębiorcy płacący liniowy PIT, ryczałt ewidencjonowany i rozliczający się według karty podatkowej. Utrzymany zostanie próg skali 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł. O projektowanych zmianach mówił Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF. Wyjaśnił, że nowe zasady płatnicy będą stosować od wynagrodzeń wypłacanych już od 1 lipca br. – niezależnie od tego, za jaki miesiąc będą wypłacane.
Nowelizacja przewiduje też mechanizm wyrównujący. Gdyby przy rozliczeniu rocznym okazało się, że ktoś na likwidacji ulgi dla klasy średniej stracił, fiskus zwróci mu tę różnicę. Podatnik nie będzie musiał sprawdzać tego sam. Zrobi to za niego skarbówka, o czym poinformował Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu ryzyka podatkowego w MF. Wyjaśnił, że jeżeli podatnikowi będzie przysługiwał zwrot, Krajowa Administracja Skarbowa o tym poinformuje w ciągu 21 dni od złożenia zeznania.
Projekt zakłada też możliwość zmiany formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Ci, którzy wybrali na ten rok ryczałt lub liniowy PIT, będą mogli zmienić decyzję i rozliczyć się według skali podatkowej – liniowcy za cały rok, a ryczałtowcy albo za cały, albo za połowę, tj. od 1 lipca.
– To korzystna zmiana, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów. Niektórzy podatnicy nie będą już mogli wybrać najdogodniejszej formy opodatkowania, bo nie będzie możliwości np. zmiany formy prowadzenia działalności – zwrócił uwagę Michał Goj, doradca podatkowy, partner w EY.
Podczas gali głos zabrała też Anna Chałupa, zastępca szefa KAS. Przypomniała, że w zeszłym roku resort uruchomił serwis e-Urząd Skarbowy, w którym można szybko, wygodnie i bezpiecznie załatwić sprawy podatkowe. W serwisie podatnicy mają dostęp np. do usługi Twój e-PIT, płatności online, możliwość sprawdzenia swoich danych i stanu zwrotu podatku, a także wygodne kreatory pism do urzędu skarbowego. Dotychczas zalogowano się do niego już ponad 70 mln razy.