statystyki

Pozbywając się własnej wierzytelności, nie można odliczyć tylko straty

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Katarzyna Rosik09.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.12.2014, 07:20
Zbycie wierzytelności własnej to przychód ze sprzedaży praw majątkowych

Zbycie wierzytelności własnej to przychód ze sprzedaży praw majątkowychźródło: ShutterStock

Podatnik, który ceduje swoją należność na firmę windykacyjną, zalicza do kosztów podatkowych kwotę do wysokości przychodu osiągniętego z jej zbycia. Tak orzekł WSA w Warszawie.

Jeżeli wartość nominalna wierzytelności, niezliczonej wcześniej do przychodów, przekroczy wynagrodzenie z jej zbycia, to tylko ta nadwyżka (strata) nie jest kosztem uzyskania przychodu – potwierdził sąd.

Chodziło o spółkę będącą telewizyjnym operatorem cyfrowym. Wielu jej klientów zalegało z zapłatą za dostarczane im usługi i dlatego spółka postanowiła sprzedać swoje wierzytelności firmie windykacyjnej. Otrzymała wynagrodzenie, które jednak stanowiło tylko część wartości nominalnej należności. W rezultacie poniosła stratę – stanowiła ona różnicę pomiędzy nominalną wartością zbytych wierzytelności a kwotą otrzymanego w zamian wynagrodzenia od firmy windykacyjnej.

Spółka chciała zaliczyć wartość zbywanych wierzytelności do kosztów podatkowych. Wskazywała, że istnieje związek pomiędzy uzyskanym przychodem a wartością zbywanych wierzytelności. Dlatego ta ostatnia jest kosztem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT – twierdziła. Uważała, że nie zabrania tego również art. 16 ust. 1 pkt 39. Przepis ten wprost potwierdza, że kosztem podatkowym jest wartość zbywanej wierzytelności, z tym tylko zastrzeżeniem, że gdy przedmiotem sprzedaży jest wierzytelność, która nie została uprzednio zarachowana do przychodów, to koszt jest zmniejszany o stratę wygenerowaną na tej transakcji – twierdziła spółka.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane