Przedstawiciel MF zapytany na antenie radiowej Jedynki, kiedy wejdą w życie zmiany podatkowe dotyczące m.in. zmian w podatku PIT, odpowiedział: "Jeśli uda nam się - a cały czas idziemy zgodnie z planem, (...) - jeśli uda nam się zebrać w tym tygodniu uwagi, które spłynęły w ramach konsultacji projektu zmian w podatku PIT, w przyszłym tygodniu (możemy - PAP) rozpocząć ścieżkę rządową i na koniec kwietnia (może-PAP) trafić do Sejmu, (...) jeślibyśmy wtedy trafili do Sejmu, to termin lipcowy jest całkowicie realny" - powiedział.

Według Sobonia, gdy przepisy wejdą w życie, tak jak planowano, dolna stawka PIT będzie obniżona do 12 proc. od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach, czyli - jak powiedział - w "naszych wynagrodzeniach" - od 1 lipca 2022 r.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.

Reklama

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulgi dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Rozważamy wprowadzenie możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania

Przedstawiciel MF pytany był w środę na antenie Radia Plus o konsultacje społeczne dotyczące zapowiadanych reform podatkowych i czy wynikną z nich jakieś konkretne zmiany.

Wskazał, że jest jedna uwaga, "o której warto powiedzieć". "To jest ponowna możliwość (wyboru - PAP) formy opodatkowania dla przedsiębiorców, czyli taki główny postulat, który się przewija w tych konsultacjach. W związku z tym, że zmieniamy zarówno na liniówce jak i ryczałcie, dając możliwość do limitu odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, tym samym pomniejszenia podatku dla tych przedsiębiorców, ale jednocześnie obniżamy skalę o 5 punktów procentowych, czyli o 30 proc., to przedsiębiorcy powinni ponownie mieć możliwość wyboru, co jest dla nich bardziej korzystne" - powiedział Artur Soboń.

Dopytywany, jak prawdopodobne jest wprowadzenie takiej możliwości, zastrzegł, iż będzie to "pod warunkiem, że to będzie systemowa propozycja w rozliczeniu rocznym - o takiej formule możemy rozmawiać".