Rolnik ryczałtowy musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie ciągnika od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który prowadzi gospodarstwo rolne i jest zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Tłumaczył, że jest rolnikiem ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych i świadczenia usług, które również są zwolnione z tego podatku (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy). Kupił on używany traktor od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, który też jest rolnikiem ryczałtowym. Przyznał, że transakcja kupna-sprzedaży została udokumentowana umową, a nie fakturą.
Kupujący chciał się upewnić, że nie musi od tego zakupu płacić PCC. Uważał, że w tym przypadku może zastosować wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nim PCC nie podlegają czynności inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.
Z tym jednak nie zgodził się dyrektor KIS. Wyjaśnił, że z treści art. 2 pkt 4 ustawy wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje to, że strony tej umowy posiadają zasadniczo status podatnika VAT, lecz to, że dana czynność (ta konkretna) jest nim opodatkowana lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.
Organ zwrócił uwagę, że w omawianej sprawie sprzedający ciągnik nie działał w charakterze podatnika VAT. Transakcja bowiem nie została udokumentowana fakturą, ale jedynie umową.
Ponadto, jak podkreślił dyrektor KIS, zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy dotyczy dostawy produktów rolnych dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego, tymczasem dostawa ciągnika rolniczego nie stanowi dostawy produktów rolnych.
Organ wyjaśnił więc, że skoro sprzedający nie występuje jako podatnik VAT, to sprzedaż traktora podlega opodatkowaniu PCC. Ponieważ transakcja nie jest objęta uregulowaniami ustawy o VAT i czynność nie będzie podlegała temu podatkowi – nie jest wyłączona z PCC.
Podatek trzeba więc zapłacić.
Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.3.2022.2.DR