Spółka, która otrzymała pieniądze z Funduszu Kolejowego na sfinansowanie jej działalności operacyjnej, musi zaliczyć je do przychodów w roku ich otrzymania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Uznał, że nie można uznać tych pieniędzy za zwrotną zaliczkę, mimo że spółka będzie musiała je zwrócić, jeśli nie wyda dofinansowania zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie zawartej z właściwym ministrem.
– Założeniem jest, aby było ono odpowiednio wydatkowane, a więc nie można twierdzić, że ma ono charakter zwrotnej zaliczki – wyjaśniła sędzia Małgorzata Wolf-Kalamala.
Wyrok dotyczył spółki zajmującej się zarządzaniem liniami kolejowymi. W 2017 r. otrzymała ona od ówczesnego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej dofinansowanie z Funduszu Kolejowego. Było ono przeznaczone na pokrycie kosztów działalności operacyjnej spółki w 2018 r.
Zgodnie z umową zawartą z ministrem spółka musiała potwierdzać do 10. dnia następnego miesiąca, że otrzymane środki wydała na cele określone w planie finansowym. Brak takiego potwierdzenia powodował obowiązek zwrotu dofinansowania.
Z tego właśnie powodu spółka uważała, że otrzymane przez nią kwoty należy uznać za zwrotną zaliczkę. Mogłyby one zostać uznane za przychód dopiero w roku następnym, gdy będzie już przesądzone, na co zostały wydane i czy istnieje obowiązek ich zwrotu – argumentowała firma.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że dofinansowanie z Funduszu Kolejowego to nie środki z budżetu państwa. Nie mają tu więc zastosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 i pkt 48 ustawy o CIT. Organ uznał więc, że spółka ma z tego tytułu przychód, który podlega opodatkowaniu już w roku otrzymania przez nią pieniędzy. Nie ma znaczenia to, że będą one wydatkowane dopiero w 2018 r., ani to, że część środków może zostać zwrócona – wyjaśnił.
Uznał bowiem, że przekazane przez ministra pieniądze nie mają charakteru zaliczki, tylko dofinansowania bądź refundacji na określone cele związane z prowadzoną przez spółkę działalnością operacyjną. Ewentualny ich zwrot jest wyłącznie konsekwencją ich technicznego rozliczenia w razie ewentualnego niewykorzystania ich zgodnie z przeznaczeniem.
Tak samo orzekły sądy obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1053/18), jak i NSA orzekły, że spółka otrzymała dofinansowanie, które powinna rozliczyć jako przychód już w 2017 r. Przeważyło to, że pieniądze te (w razie ich odpowiedniego wykorzystania) mogą nie zostać w ogóle zwrócone przez spółkę.©℗

orzecznictwo

Wyrok NSA z 16 marca 2022 r., sygn. akt II FSK 1695/19 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia