Emeryci i renciści nie zapłacą podatku dochodowego od dodatkowego świadczenia, które otrzymają za 2022 r. – wynika z opublikowanego rozporządzenia dotyczącego zaniechania poboru podatku.

Potocznie jest ono nazywane 13. emeryturą i wypłacane od 2020 r. na podstawie ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1808 ze zm.). Trzynastka przysługuje osobie, która 31 marca danego roku jest uprawniona do:
  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty: szkoleniowej, socjalnej i rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Trzynasta emerytura jest przyznawana wszystkim uprawnionym, bez względu na wysokość ich świadczenia głównego. W 2022 r. ma być wypłacana w kwietniu lub w maju i wyniesie 1338,44 zł brutto.
Co do zasady kwota ta podlega opodatkowaniu. Aby nie trzeba było płacić daniny, minister finansów musi wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku. Zgodnie z projektem preferencja ma dotyczyć świadczeń przysługujących za 2022 r. Oznacza to, że zaniechaniem będą objęte świadczenia przysługujące za ten rok i wypłacane od razu, a także z opóźnieniem np. w przyszłym roku. Podatnik nie będzie musiał wykazywać tego dochodu (przychodu) w zeznaniu podatkowym składanym po zakończeniu roku podatkowego.
Należy pamiętać, że zaniechanie poboru PIT nie obejmuje świadczeń wypłaconych w tym roku, ale przysługujących za lata wcześniejsze.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach