Nie można zawężać własnych celów mieszkaniowych wyłącznie do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał więc, że zakup więcej niż jednego mieszkania, a nawet uzyskiwanie z nich przychodów, nie wykluczają prawa do ulgi z PIT.
Chodziło o kobietę, która w 2013 r. odziedziczyła po matce dwa mieszkania. Dwupokojowy lokal sprzedała w 2015 r., a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła na zakup mieszkania w innym mieście, do którego się przeprowadziła. Następnie w 2016 r. zbyła drugą odziedziczoną nieruchomość – kawalerkę, a za uzyskane pieniądze zamierzała kupić w ciągu dwóch lat inne mieszkanie. Planowała, że najpierw będzie je wynajmować, by ostatecznie, mając w planach założenie rodziny, zamienić dwa mniejsze lokale na jeden większy, trzypokojowy.
Uważała, że nie powinna płacić PIT od dochodu ze sprzedaży drugiego odziedziczonego mieszkania. Powołała się na art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, które zakładają zwolnienie z podatku, jeżeli dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe nie później niż w ciągu trzech lat (w ówczesnym stanie prawnym były to dwa lata).
Pozostało
71%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama