Udostępnienie miejsc noclegowych dla pracowników sezonowych jest z 8-proc. stawką VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej wiążącej informacji stawkowej.

Z wnioskiem o WIS wystąpił podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKWIU 55.20), który jest czynnym podatnikiem VAT.
W ramach świadczonych usług udostępnia miejsca noclegowe najemcy – pracodawcy – dla jego pracowników sezonowych. Usługa nie polega na wynajmie całości lub części nieruchomości. Wynajmujący może więc udostępniać miejsca noclegowego również innym osobom, np. turystom. Wnioskodawca wyjaśnił, że pokoje w budynku mieszkalnym są wyposażone w podstawowe meble oraz niezbędne akcesoria, np. kuchenne. Pracownicy mają prawo do przebywania w konkretnym pokoju oraz dostęp do łazienki i wspólnej kuchni. Nie mogą jednak swobodnie dysponować wynajętym pokojem, np. wstawić własnych mebli. W ramach ceny wynajmujący zapewnia sprzątanie, wymianę pościeli, a także umożliwia dostęp do mediów, takich jak ogrzewanie, woda, prąd, internet.
Dyrektor KIS przyznał, że w tym przypadku zastosowanie będzie miała 8-proc. stawka VAT.
Wyjaśnił, że usługobiorca w ramach usługi zakwaterowania na pobyt czasowy otrzymuje jedno świadczenie składające się z kilku nierozerwalnie związanych ze sobą elementów (o których nie decyduje).
– Wszystkie wskazane w opisie elementy w jednakowym stopniu tworzą jedną usługę zakwaterowania i w równym stopniu się na nią składają – wyjaśnił organ. Przyznał, że nie udostępnia się niewysprzątanych miejsc noclegowych bez ogrzewania, dostępu do wody i energii elektrycznej. A zatem, jak podkreślił, z uwagi na swoją specyfikę wynajem miejsc noclegowych spełnia kryteria i ma właściwości usług objętych działem PKWiU 55 „Usługi związane z zakwaterowaniem”. ©℗
Wiążąca informacja stawkowa dyrektora KIS z 18 lutego 2022 r., sygn. 0112-KDSL2-2.440.338.2021.5.AG