statystyki

Resorty ostrzegają: Paliwowi oszuści VAT dają duże rabaty i żądają szybkich płatności

autor: Agnieszka Pokojska14.11.2014, 07:35; Aktualizacja: 14.11.2014, 08:21
Paliwo

O podejrzanych transakcjach podatnik może poinformować np. pod adresem kontrola.skarbowa@mf.gov.pl.źródło: ShutterStock

Oszuści wyłudzający VAT w obrocie paliwami często zmieniają siedziby, mają wirtualne biura, dają duże rabaty i żądają szybkich płatności – przestrzegają resorty: finansów i gospodarki w drugim liście ostrzegawczym.

Dokument skierowany jest do uczciwych przedsiębiorców, którzy kupują lub handlują paliwami i nieświadomie mogą się stać uczestnikami procederu polegającego na wyłudzaniu VAT.

Polega on na tym, że towary z krajów UE kupuje podmiot pełniący rolę znikającego podatnika, który nie odprowadza należnego podatku do urzędu skarbowego. Zanim jednak zakończy swój byt, odsprzedaje towar innym firmom. Najczęściej wszystko odbywa się w tym samym dniu lub kolejnym. Wprawdzie kupujący wypełniają swoje obowiązki związane z rozliczeniem podatku, ale – jak podkreślają oba ministerstwa – ich głównym celem jest wydłużenie łańcucha dostaw. Tym samym przedsiębiorcy mogą nawet nieświadomie stać się uczestnikami całego procederu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane