statystyki

Informacje o milczących interpretacjach podatkowych będą tylko na wniosek

autor: Agnieszka Pokojska13.11.2014, 07:30; Aktualizacja: 13.11.2014, 07:32
Problem dotyczy tzw. milczących interpretacji, czyli takich, które potwierdzają stanowisko pytającego.

Problem dotyczy tzw. milczących interpretacji, czyli takich, które potwierdzają stanowisko pytającego.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie będą z urzędu informować podatników o dacie wydania interpretacji w ich sprawie oraz o jej treści. Kto będzie chciał się tego dowiedzieć, będzie musiał wcześniej tego zażądać.

Takie rozwiązanie znalazło się w najnowszej wersji projektu nowelizacji ordynacji podatkowej (art. 14d par. 3). Jest ono efektem zaleceń Trybunału Konstytucyjnego, sformułowanych w postanowieniu z 29 października 2014 r. (sygn. akt S 5/14). Nie do końca jednak oddaje sens tego, czego oczekiwał trybunał od organów podatkowych.

Problem dotyczy tzw. milczących interpretacji, czyli takich, które potwierdzają stanowisko pytającego. Ma to miejsce wtedy, gdy organ podatkowy (obecnie 5 izb skarbowych w Polsce) nie wyda interpretacji w ciągu trzech miesięcy od otrzymania wniosku podatnika. W takiej sytuacji przyjmuje się, że organ zajął takie samo stanowisko jak podatnik. Wynika to z art. 14o ordynacji podatkowej. Przy czym przez wydanie interpretacji rozumie się jej podpisanie, a nie doręczenie.

Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 25 września 2014 r. (sygn. akt K49/12), ucinając wieloletni spór o to, czy chodzi jedynie o podpisanie, czy również o doręczenie. Trybunał orzekł, że przepisy o milczącej interpretacji są zgodne z konstytucyjną zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Podatnik tylko się domyśla


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • podatnik(2014-11-14 07:35) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli antydatowane interpretacje będą zgodne z prawem? Wystarczy wpiąć do dokumentacji taką interpretację i nawet nie zawiadamiać podatnika jaka ta interpretacja jest. Państwo prawa? Śmiem wątpić. Jeszcze gdyby określić, że dzień nadania będzie tym dniem wydania interpretacji, to mógłbym się jeszcze zgodzić. A tak, to jest jak zwykle. MF znowu górą.

  Odpowiedz
 • FK_(2014-11-13 19:29) Zgłoś naruszenie 00

  " zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. " ;))

  Odpowiedz
 • sn(2014-11-13 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  Mamy popis organów Państwa Prawa ,najwyższy organ prawa TK w RP w imieniu wszystkich podaje ,że należy zmienić postępowanie prawne, a MF wie lepiej i po swojemu !!! I co i nic urzędnik wie lepiej , bo POparci mu nic nie zrobią, a obniża autorytet Państwa. Przykre ale prawdziwe !!! Czy ktoś w tym państwie egzekwuje porządek , bo inaczej pop swoje czort swoje (powiedzenie).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane