Spółka komandytowa, która powstała w 2020 r. z przekształcenia innego podmiotu, nie musiała czekać dwóch lat, by móc płacić podatek dochodowy według stawki obniżonej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spółka komandytowa, która powstała w 2020 r. z przekształcenia innego podmiotu, nie musiała czekać dwóch lat, by móc płacić podatek dochodowy według stawki obniżonej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zasadniczo mali podatnicy CIT, których przychody roczne nie przekraczają równowartości 2 mln euro, mogą płacić podatek dochodowy według obniżonej 9-proc. stawki.
Wyjątek uczyniono dla przedsiębiorców, którzy zostali utworzeni m.in. w wyniku przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej lub spółki niebędącej osobą prawną. Tacy podatnicy nie zapłacą niższej daniny w roku, w którym rozpoczęli działalność, ani w roku następnym. Wynika to z art. 19 ust. 1a ustawy o CIT.
Spółka komandytowa, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację, sądziła, że art. 19 ust. 1a ma zastosowanie również do niej. Powstała bowiem z przekształcenia ze spółki cywilnej. Stało się to 30 grudnia 2020 r. Spółka uważała więc, że 9-proc. CIT będzie mogła płacić dopiero w 2022 r., gdy miną dwa lata, czyli rok, w którym rozpoczęła działalność (2020 r.), i rok następny (2021 r.).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że spółki tej nie dotyczą ograniczenia, o których mowa w art. 19 ust. 1a pkt 2. Argumentem fiskusa było to, że w roku, w którym doszło do przekształcenia (2020 r.), spółka komandytowa nie była jeszcze podatnikiem CIT, więc przepis ten nie mógł być jeszcze wobec niej stosowany.
Nie można też uznać, że spółka komandytowa została „utworzona” w 2021 r., bo wtedy zyskała jedynie (wolą ustawodawcy) status podatnika CIT – stwierdził dyrektor KIS. W konsekwencji uznał, że miała ona prawo płacić 9-proc. CIT już w 2021 r., przy założeniu że spełniła inne warunki ustawowe (zwłaszcza dotyczące maksymalnej wysokości przychodów).
Rodzi się natomiast pytanie, co ze spółkami komandytowymi, które powstały w wyniku podobnego przekształcenia w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r., a podatnikami CIT stały się dopiero od 1 maja 2021 r.
Interpretacja dyrektora KIS nie dotyczyła tej kwestii, ale zdaniem Daniela Więckowskiego, doradcy podatkowego i partnera w LTCA, sytuacja jest podobna.
– Argumentacja dyrektora KIS wskazuje na to, że również te spółki mogły płacić w 2021 r. 9-proc. CIT (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków ustawowych). One również nie zostały „utworzone” w rozumieniu art. 19 ust. 1a ustawy o CIT – mówi ekspert.
W jego przekonaniu ograniczenia wynikające z tego przepisu powinny dotyczyć wyłącznie spółek komandytowych powstałych z przekształcenia po 30 kwietnia 2021 r. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 14 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.464.2021.1.PB
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama