Są już dane o liczbie złożonych po raz pierwszy elektronicznych kwartalnych deklaracji akcyzowych (AKC-KZ). W ustawowym terminie do 25 listopada 2021 r. złożonych zostało ich 2826, a do 10 listopada – 52 kwartalne deklaracje uproszczone (AKC-UAKZ).

Dane te przekazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
Przypomnijmy, że obowiązek składania elektronicznych kwartalnych deklaracji akcyzowych wprowadziła nowelizacja z 30 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 694 ze zm.). Zgodnie z art. 24e dodanym do ustawy o podatku akcyzowym przedsiębiorcy muszą składać elektroniczne deklaracje w zakresie wyrobów:
  • objętych zwolnieniem od akcyzy (z pewnymi wyjątkami), oraz
  • opodatkowanych zerową stawką akcyzy, wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.
Nowelizacja weszła w życie 1 lipca 2021 r., więc pierwsze deklaracje kwartalne były składane za III kwartał ub.r. do 25 listopada, a deklaracje uproszczone – do 10 listopada. Te drugie dotyczą wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów wolnych od podatku akcyzowego lub opodatkowanych zerową stawką akcyzy.
Deklaracje za IV kwartał 2021 r. powinny być przesłane w terminie – odpowiednio – do 25 lutego 2022 r. i do 10 lutego br.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. obowiązuje nowy wzór deklaracji AKC-KZ. Będzie on stosowany do rozliczenia za I kwartał 2022 r. Wynika tak z rozporządzenia z 17 grudnia 2021 r. (Dz.U. poz. 2436), które zmieniło wzory wielu deklaracji akcyzowych. Zostały w nich m.in. wyodrębnione rubryki „zwolnienia” i „obniżenia”.
Od 1 stycznia 2022 r. weszła też w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw z 9 grudnia 2021 r. (Dz.U. poz. 2427). Z dodanego nią art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym wynika, że przedsiębiorca, który wykorzystuje w działalności gospodarczej zarówno wyroby opodatkowane zerową stawką akcyzy lub wolne od tego podatku, jak i wyroby opodatkowane „stawką pozytywną”, musi wszystkie je wykazywać w zwykłej deklaracji miesięcznej.
Wcześniej wynikało to wyłącznie ze stanowiska resortu finansów oraz z interpretacji indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.