Członkowie podatkowej grupy kapitałowej, którzy realizują transakcje z podmiotami zlokalizowanymi w rajach podatkowych na kwotę powyżej pół miliona złotych rocznie, muszą sporządzać lokalną dokumentację cen transferowych – wyjaśnił dyrektor KIS.

Chodziło o wykładnię art. 11o ust. 1a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem lokalną dokumentację cen transferowych muszą sporządzać „podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi”, gdy rzeczywistym właścicielem należności wynikającej z transakcji jest podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, a wartość tej transakcji przekracza 500 tys. zł rocznie.
Spółka, która złożyła wniosek o interpretację, zwróciła uwagę na to, że art. 11o ust. 1a ustawy o CIT mówi o „podatniku”, a taki status ma wyłącznie podatkowa grupa kapitałowa. Zarazem jednak – zauważyła – podmiotami powiązanymi w PGK (w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT ) są członkowie grupy, a zatem zasadniczo to oni powinni sporządzać lokalną dokumentację cen transferowych.
Spółka uważała jednak, że skoro w art. 11o ust. 1a ustawy o CIT ustawodawca użył pojęcia „podatnika”, to najwyraźniej miał na myśli podatkową grupę kapitałową, a nie jej członków. Oznaczałoby to, że nawet jeżeli rzeczywistym właścicielem należności byłby podmiot zlokalizowany w raju podatkowym, to i tak członkowie PGK nie musieliby sporządzać lokalnej dokumentacji cen transferowych. W praktyce takiego obowiązku nie miałaby również sama PGK, bo nie ona jest stroną transakcji.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że nie ma luki w przepisach i że lokalną dokumentację cen transferowych muszą sporządzać członkowie PGK. Gdyby bowiem przyjąć stanowisko spółki, to faktycznie można by dojść do wniosku, że art. 11o ust. 1a ustawy o CIT w ogóle nie może być stosowany w ramach PGK. Z jednej strony bowiem odwołuje się on do statusu podatnika (czyli PGK), a z drugiej strony grupa kapitałowa nie może być stroną umowy i zawierać transakcji.
Dlatego dyrektor KIS odwołał się do wykładni celowościowej i systemowej oraz uwzględnił zasadę racjonalności ustawodawcy. Mając to na względzie, stwierdził, jeżeli rzeczywistym właścicielem należności o rocznej wartości powyżej 500 tys. zł jest podmiot z raju podatkowego, to lokalną dokumentację cen transferowych muszą sporządzać spółki należące do PGK.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 października 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.264.2021.1.MS