Przychód z tytułu obniżenia wartości wkładu powstanie tylko wtedy, gdy wysokość otrzymanego za umarzane udziały wynagrodzenia bądź kwoty otrzymanej z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia będzie wyższa od wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie tych udziałów – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej. Ma w niej udziały w zysku w wysokości 10 proc., natomiast jej udział w kapitale zakładowym (wniesiony w formie pieniężnej i niepieniężnej) jest większy niż 10 proc.
Spółka rozważa obniżenie wkładu, co wiązałoby się z częściowym zwrotem wkładu pieniężnego. Chciała się upewnić, że w związku z tym nie będzie musiała zapłacić CIT.
Zwróciła uwagę na art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o CIT, który określa podatkowe skutki zwrotu wkładu w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej lub jej likwidacji. Wynika z niego, że przychód nie powstaje w przypadku otrzymania środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki ani przy wystąpieniu wspólnika ze spółki ‒ w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.
Spółka stwierdziła, że co prawda przepis ten nie odnosi się wprost do jej sytuacji, ale uważała, że są one porównywalne.
Dyrektor KIS potwierdził, że zwrot części wkładu będzie neutralny podatkowo. Nie zgodził się jednak ze spółką co do uzasadnienia. Wyjaśnił, że ma tu zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) ‒ w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.373.2021.1.BS