Zwrot wydatków poniesionych przez spółkę jawną na zatrudnienie medycznego kierownika specjalizacji nie jest przychodem jej wspólników, jeśli wydatki te nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zwrot wydatków poniesionych przez spółkę jawną na zatrudnienie medycznego kierownika specjalizacji nie jest przychodem jej wspólników, jeśli wydatki te nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodziło o wspólnika spółki jawnej prowadzącej działalność medyczną, która zatrudniła go jako kierownika specjalizacji, szkolącego lekarzy rezydentów. Wspólnik miał wykonywać tę pracę przez cały 2021 r. na podstawie umowy zawartej przez spółkę z urzędem wojewódzkim.
Przysługiwał mu z tego tytułu miesięczny dodatek w wysokości 1 tys. zł, zgodnie z art. 16m ust. 1a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 790). Kwota ta, jako wartość pracy własnej wspólnika na rzecz spółki, nie mogła być uznana za koszt uzyskania przychodu, bo zabrania tego art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT.
W umowie ze spółką urząd wojewódzki zobowiązał się do zwrotu wypłaconej przez nią kwoty.
Wątpliwość dotyczyła tego, czy kwota takiej refundacji będzie dla wspólników przychodem, który podlega opodatkowaniu i powinien zostać zewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Tak uważał wspólnik.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że wypłacony przez urząd wojewódzki zwrot wydatków nie będzie opodatkowanym przychodem. Zwrócił uwagę na art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się „zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów”. Przez „inne” wydatki ustawodawca rozumie te, które nie są określone w art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT (gdzie mowa jest o zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatkach stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu).
To oznacza – według dyrektora KIS – że refundacja dodatku przysługującego wspólnikowi za jego pracę na rzecz spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu.
Nie trzeba więc ewidencjonować kwoty refundacji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – wyjaśnił organ. Dodał natomiast, że wspólnik mógłby ewentualnie, w celu odzwierciedlenia zdarzeń gospodarczych, ująć otrzymaną refundację w kolumnie 17. księgi, przeznaczonej na uwagi.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 lipca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.353.2021.3.MGR
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama