statystyki

Spółki oferujące aplikacje taksówkarskie mogą naliczać 8 proc. podatku

autor: Mariusz Szulc16.09.2014, 07:57; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:54
samochód, kierowca, kierownica

Spółka była zdania, że prawidłowo rozlicza się z kierowcami.źródło: ShutterStock

Pośrednik w kontakcie pomiędzy pasażerem a taksówkarzem może rozliczać VAT według niższej stawki, a od niego dostawać faktury pomniejszone o swoją prowizję – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby.

Chodziło o spółkę świadczącą usługi za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony i tablety, pomagającej zamówić najbliższą dostępną taksówkę bez konieczności dzwonienia na centralę telefoniczną. Oprogramowanie to jest dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, biznesowych, jak i dla taksówkarzy. Spółka nie ma wymaganej licencji przewozowej.

Zaoferowała klientom biznesowym (firmom i jednoosobowym przedsiębiorcom) przejazdy bezgotówkowe rozliczane na podstawie zestawienia przejazdów. Po zakończeniu każdego miesiąca przekazywała im faktury VAT. Oprócz tego, zgodnie z art. 106d ustawy o VAT, wystawiała faktury także na swoją rzecz w imieniu taksówkarzy. Pomniejszała w nich wynagrodzenie należne kierowcom o swoją prowizję, ustalaną według stałego wskaźnika procentowego (np. 5 proc.), powiększaną o umówioną kwotę, np. 2,44 zł. We wniosku o interpretację spółka podała przykład takich rozliczeń.

Przykład


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane