statystyki

Spółki oferujące aplikacje taksówkarskie mogą naliczać 8 proc. podatku

autor: Mariusz Szulc16.09.2014, 07:57; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:54
samochód, kierowca, kierownica

Spółka była zdania, że prawidłowo rozlicza się z kierowcami.źródło: ShutterStock

Pośrednik w kontakcie pomiędzy pasażerem a taksówkarzem może rozliczać VAT według niższej stawki, a od niego dostawać faktury pomniejszone o swoją prowizję – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby.

Chodziło o spółkę świadczącą usługi za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony i tablety, pomagającej zamówić najbliższą dostępną taksówkę bez konieczności dzwonienia na centralę telefoniczną. Oprogramowanie to jest dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, biznesowych, jak i dla taksówkarzy. Spółka nie ma wymaganej licencji przewozowej.

Zaoferowała klientom biznesowym (firmom i jednoosobowym przedsiębiorcom) przejazdy bezgotówkowe rozliczane na podstawie zestawienia przejazdów. Po zakończeniu każdego miesiąca przekazywała im faktury VAT. Oprócz tego, zgodnie z art. 106d ustawy o VAT, wystawiała faktury także na swoją rzecz w imieniu taksówkarzy. Pomniejszała w nich wynagrodzenie należne kierowcom o swoją prowizję, ustalaną według stałego wskaźnika procentowego (np. 5 proc.), powiększaną o umówioną kwotę, np. 2,44 zł. We wniosku o interpretację spółka podała przykład takich rozliczeń.

Przykład


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane