Od 2022 r. z przepisów będzie wprost wynikać, że każdy grunt na obszarze lotniczych części lotnisk publicznych jest zwolniony z podatku od nieruchomości – wynika z przyjętej w minionym tygodniu przez Sejm nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Powodem zmiany była niejednoznaczna treść obecnego art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zwalnia on z podatku od nieruchomości budynki, budowle i zajęte pod nie grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Takie brzmienie powoduje, że samorządy domagają się podatku od pozostałych, tj. niezabudowanych gruntów.
Nie zgodzili się z tym autorzy projektu nowelizacji (posłowie PiS), wskazując, że całe lotnisko wpisane do rejestru lotnisk cywilnych jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.). Nie powinno więc mieć żadnego znaczenia, czy grunt lotniskowy jest zabudowany, czy niezabudowany.
W odpowiedzi Związek Powiatów Polskich przypominał, że opodatkowanie niezabudowanych gruntów lotniskowych potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 września 2019 r. (sygn. II FSK 3096/17).
To jednak – jak podkreślano w Sejmie – mogłoby być zabójcze, np. dla lotnisk należących do aeroklubów, bo w konsekwencji musiałyby one płacić podatek m.in. od pasów startowych. ©℗
Etap legislacyjny
Nowelizacja z 8 lipca 2021 r. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – przekazana do Senatu