Zdaniem Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, sondaż potwierdza, że priorytetem dla Polaków jest zdrowie. Dlatego tak dużą akceptacją cieszy się choćby pomysł zniesienia limitów. Mimo to, jak dodaje Gryglewicz, wysokie poparcie dla programu 40 plus jest zaskakujące. – Statystyki wskazują, że największym kłopotem jest przekonanie ludzi do korzystania z profilaktyki. Dlatego jeżeli z rządowej oferty badania się skorzysta tak dużo osób, to niewątpliwie będzie sukces – tłumaczy Gryglewicz. Oznacza to jednak, że dla osób, u których w ramach profilaktyki zostaną wykryte problemy, trzeba będzie przygotować opiekę medyczną.
Na drugim miejscu w gronie najlepszych rozwiązań zaproponowanych przez rząd znalazło się zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. zł – cieszy się ono poparciem 80 proc. badanych. O 10 pkt proc. mniej osób popiera podwyżkę progu podatkowego do 120 tys. zł. – Te wyniki pokazują, że w Polsce wiele osób widzi potrzebę zmian w systemie podatkowym i kiedy zobaczą konkretne projekty ustaw i poznają ich szczegóły, to poparcie zapewne się zwiększy – podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller.
Zaskakujące może być także to, że nawet zwiększenie obciążenia budżetu obywateli składką zdrowotną nie spotkało się z masowym sprzeciwem – ok. 45 proc. stwierdza, że to dobry pomysł, choć jedna trzecia jest przeciwna. W związku z tym rozwiązaniem trwa dyskusja także w koalicji. – Jeśli chodzi o likwidację ulgi od składki zdrowotnej, przyjęliśmy do wiadomości decyzję naszych koalicjantów, ale od początku uzgodniliśmy, że towarzyszyć temu będą ulgi dla klasy średniej – podkreślał wczoraj Jarosław Gowin, który dodał, że chodzi o objęcie ulgą osób prowadzących działalność gospodarczą. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreśla, że podpis Jarosława Gowina pod Polskim Ładem i jego poparcie dla całego dokumentu cieszy. – Natomiast wszystkie kwestie podatkowe, w tym dla JDG, będą przedmiotem pełnych konsultacji społecznych. Jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi. Czym innym jest jednak, jeśli ktoś prowadzi faktycznie działalność gospodarczą i ponosi ryzyko, a czym innym, jeśli korzysta z tych zasad, by uciec od opodatkowania – podkreśla rzecznik rządu.
Propozycje mieszkaniowe Polskiego Ładu cieszą się poparciem około połowy badanych. – Widać, że Polski Ład powstał w oparciu o wyniki badań tego, co podoba się ludziom, stąd taki miszmasz w pomysłach. Nasze pomysły dotyczące zdrowia też były dobrze przyjmowane w badaniach – komentuje wyniki badania Jan Grabiec, rzecznik PO. Sondaż pokazuje jednak, że propozycja kapitału opiekuńczego ma więcej przeciwników niż zwolenników. Autor badania Marcin Duma podkreśla, że wyniki można odnieść do skali oddziaływania propozycji – im bardziej powszechna, tym większe poparcie.
Jak oceniasz poniższe założenia programu Polski Ład?
Jak oceniasz poniższe założenia programu Polski Ład / nieznane