statystyki

Kiedy małżonek odpowie za długi podatkowe współmałżonka

autor: Patrycja Dudek20.08.2014, 07:35; Aktualizacja: 20.08.2014, 08:44
Mąż odpowiada za zaległości żony. I odwrotnie. W pewnym zakresie także wtedy, gdy nie łączy ich wspólność majątkowa albo ich związek ustał z powodu rozwodu lub śmierci

Mąż odpowiada za zaległości żony. I odwrotnie. W pewnym zakresie także wtedy, gdy nie łączy ich wspólność majątkowa albo ich związek ustał z powodu rozwodu lub śmierciźródło: ShutterStock

Mąż odpowiada za zaległości żony. I odwrotnie. W pewnym zakresie także wtedy, gdy nie łączy ich wspólność majątkowa albo ich związek ustał z powodu rozwodu lub śmierci.

Czy można uwolnić się od odpowiedzialności

Moja żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Okazało się, że od dwóch lat nie płaci podatków. Dowiedziałem się o tym niedawno, gdy natknąłem się na wezwanie z urzędu skarbowego. Nie wiem, co robić. Boję się, że będę musiał zapłacić za jej zaległości. Przez cały czas trwania małżeństwa pozostajemy we wspólności majątkowej. Czy jest jakiś sposób, żeby uchronić się przed odpowiedzialnością za powstały dług?

Jeżeli osoby łączy wspólność majątkowa, to małżonek odpowiada za długi współmałżonka i to zarówno majątkiem wspólnym, należącym do niego i do małżonka (tzw. majątkiem dorobkowym), jak i całym swoim majątkiem odrębnym (np. pochodzącym sprzed zawarcia związku, z otrzymanej darowizny). Dorobkiem wspólnym jest mienie zarobione, zaoszczędzone lub nabyte od momentu zawarcia małżeństwa przez cały okres trwania wspólności majątkowej. Jeśli zainteresowani nie podpisali intercyzy, to wszystkie zgromadzone przez nich rzeczy mogą zostać zajęte na spłatę zaległości podatkowych żony.

Dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia to, czy podatnik wiedział o zaległościach żony. Małżonek pozostający we wspólności majątkowej odpowiada za długi podatkowe współmałżonka, mimo że sam nie jest stroną postępowania. Co więcej, jego odpowiedzialność powstaje z mocy prawa z chwilą powstania zobowiązania podatkowego i nie wymaga wydania przez organy skarbowe dodatkowej decyzji.

Nawet jeżeli małżonkowie ustanowiliby teraz rozdzielność majątkową, to skutki tego nie będą działać wstecz. Wszelkie czynności podjęte w celu ograniczenia, wyłączenia czy zniesienia wspólności majątkowej nie mają zastosowania do zobowiązań podatkowych, które już powstały. Natomiast umowa o rozdzielności majątkowej pozwoliłaby uchronić czytelnika przed odpowiedzialnością za przyszłe zobowiązania, jeśli żona w dalszym ciągu nie płaciłaby podatków.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MH(2014-08-20 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiedź na pytanie nr 1 to bzdury. Odpowiedzialność małżonka w świetle art. 29 jest ograniczona do majątku wspólnego (małżonek nie odpowiada majątkiem odrębnym). Tylko podatnik odpowiada majątkiem odrębnym i wspólnym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane