Polska firma nie musi potrącać podatku u źródła, jeżeli efekt usługi świadczonej na jej rzecz przez zagranicznego kontrahenta będzie wykorzystany za granicą – orzekł krakowski sąd
To kolejny wyrok, który podważa restrykcyjne stanowisko fiskusa żądającego podatku u źródła według stawki 20 proc. (zgodnie z ustawą o CIT) lub niższej, jeśli wynika to z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładem takiego fiskalnego podejścia jest interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 marca 2014 r. (nr ITPB4/423-15/14/TK).
Sądy są jednak innego zdania i uważają, że w takich sytuacjach nie ma polskiego podatku. Przykładem jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 lipca 2014 r. (sygn. akt III SA/Wa 430/14, nieprawomocne), WSA w Krakowie z 3 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Kr 1371/13, nieprawomocne) i z 5 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Kr 229/13, nieprawomocne) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lipca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2200/11).
Najnowszy wyrok krakowskiego WSA dotyczył polskiej spółki z międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach swojej działalności podejmowała ona wiele inwestycji za granicą, m.in. w Japonii i Wielkiej Brytanii. W związku z tym zamawiała u tamtejszych kontrahentów usługi doradcze i prawnicze. W całości były one wykonywane za granicą i tam też był wykorzystywany ich efekt (np. opinia prawna na temat zarejestrowania i ochrony prawnej znaku towarowego na rynku japońskim). Jedynym związkiem zagranicznych kontrahentów z Polską było otrzymywanie stąd wynagrodzenia za swoje usługi.
Spółka miała wątpliwości, czy w takiej sytuacji musi potrącać podatek od pieniędzy wypłacanych zagranicznym wykonawcom tych usług. Sądziła, że nie ma takiego obowiązku, skoro jej kontrahenci nie osiągają przychodu na terytorium Polski, tylko w państwach, w których wykonują usługi. Wskazywała tu m.in. na art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, z którego wynika, że ograniczony obowiązek podatkowy powstaje tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.
Innego zdania była izba skarbowa. Stwierdziła, że skoro wynagrodzenie jest wypłacane z terytorium Polski, to oznacza, iż zagraniczni kontrahenci spółki osiągnęli w naszym kraju dochód. W związku z tym ciąży na nich ograniczony obowiązek podatkowy. Polska spółka powinna zatem od wypłacanego im wynagrodzenia potrącić podatek u źródła. Izba powołała się przy tym na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 1108/09).
Interpretację tę uchylił WSA w Krakowie. Wyjaśnił, że powstanie ograniczonego obowiązku podatkowego nie jest związane z wypłatą wynagrodzenia z terytorium Polski. Podatek należałoby potrącić tylko w sytuacji, gdyby efekt wykonywanej usługi był wykorzystywany na terytorium naszego kraju – orzekł krakowski sąd.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Krakowie z 17 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 865/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia