Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu będzie odpowiedzialny za wysyłkę informacji o transgranicznych schematach podatkowych za granicę. Zmienią się również kompetencje dyrektora IAS w Gdańsku. Nowe uprawnienia otrzymają naczelnicy 20 wyspecjalizowanych urzędów.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu będzie odpowiedzialny za wysyłkę informacji o transgranicznych schematach podatkowych za granicę. Zmienią się również kompetencje dyrektora IAS w Gdańsku. Nowe uprawnienia otrzymają naczelnicy 20 wyspecjalizowanych urzędów.
Tak wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji rozporządzenia z 17 lipca 2017 r. (Dz.U. poz. 1423 ze zm.).
Będzie to kolejne rozporządzenie, w którym szef Krajowej Administracji Skarbowej deleguje część obowiązków związanych z obsługą informacji o schematach podatkowych (MDR) na podległe mu organy. Wcześniej upoważnił dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie m.in. do nadawania numerów schematów podatkowych: NSP i NZSPT (rozporządzenie z 18 grudnia 2020 r., Dz.U. z 2020 r. poz. 2367).
Najnowszy projekt zakłada, że dyrektor IAS w Poznaniu stanie się odpowiedzialny za wysyłkę transgranicznych informacji o MDR za granicę (co nastąpi do 30 kwietnia 2021 r.).
Do tej pory dyrektor IAS w Poznaniu odpowiadał głównie za wymianę informacji o transgranicznych interpretacjach indywidualnych oraz o uprzednich porozumieniach cenowych (ang. Advanced Pricing Agreements – APA).
Nowe rozporządzenie, podobnie jak ubiegłoroczne z 18 grudnia 2020 r., nie zmieniłoby zasadę, zgodnie z którą za analizę pozyskanych informacji odpowiada szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Kolejna nowość, którą przewiduje projekt, dotyczy kompetencji dyrektora IAS w Gdańsku. Mają do niego trafiać wszystkie informacje o zagranicznych: pensjach i wynagrodzeniach dyrektorów, emeryturach, rentach, dochodach z nieruchomości, ubezpieczeniach na życie i rachunkach bankowych. Zmiana ta ma usprawnić realizację „ustawowych zadań w zakresie weryfikacji spraw z zakresu nieujawnionych źródeł przychodu w skali kraju”.
Tak jak dotychczas informacje o międzynarodowych grupach kapitałowych, których przychody przekraczają równowartość 750 mln euro lub 3 mld 250 mln zł (jeśli grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe), trafiać będą do dyrektora IAS w Łodzi.
Pozostałe dane o zagranicznych dochodach otrzymywane w ramach wymiany z urzędnikami fiskusa z innych państw trafią do 15 dyrektorów izb administracji skarbowej (z wyłączeniem Poznania).
Projekt zakłada też usprawnienie kontroli nad przestrzeganiem niektórych obowiązków przez instytucje finansowe i największe międzynarodowe grupy kapitałowe. Chodzi o przestrzeganie przez instytucje finansowe procedur należytej staranności przy ocenie, czy informacje o kontach bankowych (lub imiennych rachunkach w spółdzielczielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) powinny trafić za granicę. Obowiązek ten wynika z ustawy z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 343 ze zm.).
Natomiast największe międzynarodowe grupy kapitałowe są rozliczane z tego, czy przekazały fiskusowi określone informacje na swój temat.
Do tej pory za kontrolę i nakładanie ewentualnych kar na obie grupy podmiotów odpowidał naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Teraz kompetencje te miałyby trafić do naczelników 20 wyspecjalizowanych urzędów. Będą oni przeprowadzać kontrole i nakładać kary pieniężne według swojej właściwości terytorialnej.©℗
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie upoważnienia organów KAS do wykonywania niektórych czynności związanych z wymianą informacji podatkowych z innymi państwami ‒ w konsultacjach publicznych
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama