Kilka miejsc parkingowych to problem z odliczeniem VAT

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2014, 07:11; Aktualizacja: 05.06.2014, 08:43
Parking

Parkingźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może odjąć całego VAT od ceny miejsca postojowego, na którym stawia samochód wykorzystywany zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych. A co w sytuacji, gdy parkują tu także klienci firmy?

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wydatek na zakup miejsca parkingowego zalicza się do wydatków związanych z używaniem pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Chcąc odliczyć 100 proc. podatku zawartego w cenie wykupionego miejsca, podatnik musiałby udowodnić, że wykorzystuje pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu musiałby m.in. złożyć informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Problem powstaje przy rozliczaniu VAT od kupionych kilku miejsc parkingowych w celu parkowania na nich zarówno aut z pełnym odliczeniem VAT, jak i z częściowym, a także z przeznaczeniem, że będą tu parkować także klienci firmy. W takiej sytuacji – według resortu – sposób rozliczenia podatku będzie zależał od właściwego przyporządkowania ponoszonych wydatków.

Co to oznacza w praktyce? Według Jarosława Ferdyna, doradcy podatkowego w Grupie Gumułka, podatnik musi ustalić, w jakim zakresie poniesiony wydatek dotyczy aut wykorzystywanych do użytku mieszanego (tu odliczeniu podlegałoby 50 proc.), a w jakim przeznaczonych tylko do działalności gospodarczej i aut klientów (pełne odliczenie).

Jeśli faktura np. za zakup czy najem opiewa na całą należność za wszystkie miejsca parkingowe, a do samochodów z ograniczonym prawem do odliczenia VAT nie jest przyporządkowane (zastrzeżone) konkretne miejsce (określona liczba miejsc), to w praktyce nie sposób ustalić, w jakim zakresie wydatek ten powinien dotyczyć tej kategorii pojazdów.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane