statystyki

Zwolniony z opłaty musi uregulować podatek z tytułu nieodpłatnego świadczenia

autor: Krzysztof Antosik28.05.2014, 07:35; Aktualizacja: 28.05.2014, 08:40
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Niezapłacona prowizja od otrzymanego poręczenia bankowego jest przychodem podlegającym opodatkowaniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczy spółki, która uzyskała od podmiotu powiązanego, należącego do tej samej grupy kapitałowej, poręczenie spłaty kredytu bankowego. Otrzymała je bezpłatnie – podmiot udzielający poręczenia nie pobrał z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Urząd kontroli skarbowej uznał, że niepobranie wynagrodzenia stanowiło dla spółki konkretną korzyść i że powinna ona była wykazać ją jako przychód z nieodpłatnych świadczeń.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jan(2014-05-29 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Na gruncie obecnego stanu prawnego, gdyby któryś urząd skarbowy wymierzył komuś podatek np. za to, że kolega podwiózł go swoim samochodem do pracy nie biorąc za to pieniędzy, to ten biedny podwieziony chyba nie wygrałby ewentualnego sporu z fiskusem w żadnym sądzie, bo oczywiście otrzymał "nieodpłatne świadczenie", które powinien wycenić według cen obowiązujących na podobne usługi (np. taksówki) w danej miejscowości i stosowną kwotę doliczyć do swojego PIT-u w pozycji "przychody z innych źródeł". Ba, nawet jak ktoś komuś wskaże drogę w obcym mieście, to ten, kto szuka drogi też uzyskuje "nieodpłatne świadczenie", bo nie ma tu żadnej kwoty wolnej i jeśli nawet owo wskazanie drogi kosztowałoby złotówkę (mniej nie, bo w grę wchodzą zaokrąglenia podatków do złotówki właśnie), to nie wykazanie tej złotówki w zeznaniu może być potraktowane, jako wykroczenie skarbowe i zagrożone karą... Niestety w takiej to "wolności" przyszło nam żyć.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-05-28 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie kijem go to pałką.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane