statystyki

Skarbówka chce sama szacować przychód przy aportach

autor: Magdalena Majkowska22.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 22.05.2014, 08:35
umowa-zgoda

Zdaniem Krzysztofa Dyby obecny spór powinna zakończyć uchwała rozszerzonego składu NSA.źródło: ShutterStock

Wnosząc do spółki kapitałowej nieruchomość lub znak towarowy o wartości rynkowej przewyższającej nominalną wartość obejmowanych w zamian udziałów, można wpaść na podatkową minę.

Wszystko przez niefortunne brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Mówi on, że przychodem z objęcia udziałów za aport jest ich wartość nominalna. Sprawa byłaby jasna, gdyby nie nakaz odpowiedniego stosowania przepisu o odpłatnym zbyciu rzeczy, który pozwala organom podatkowym szacować przychód (art. 14 ust. 1–3 ustawy o CIT). Fiskus interpretuje to tak, że może sam szacować nominalną wartość udziałów, odnosząc ją do wartości rynkowej aportu. Słowem – może podwyższyć przychód podatnika wnoszącego wkład do spółki.

Coraz częściej rację przyznają mu sądy. Przykładem wyrok NSA z 5 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 481/12). Rzadziej zapadają orzeczenia, w których skład sędziowski jest przeciwnego zdania (np. ostatnio w wyroku z 15 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1477/12, patrz ramka).

To się opłaca

Przepisy kodeksu spółek handlowych zakazują obejmowania udziałów lub akcji poniżej ich wartości nominalnej. Nie ma natomiast przeszkód, aby wartość aportu była wyższa. Nadwyżka, tzw. agio, jest obowiązkowo przelewana na kapitał zapasowy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane