statystyki

Złożenie raportu nie wpływa na obowiązek podatkowy

autor: Łukasz Zalewski19.05.2014, 07:15; Aktualizacja: 19.05.2014, 08:47
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Spółka, która świadczy usługę przez cały miesiąc, np. kwiecień, a po jego zakończeniu (w maju) składa sprawozdanie z tego etapu realizacji, ma obowiązek rozliczyć podatek za kwiecień – wynika z wyroku WSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wygrała przetarg na świadczenie usług utrzymania infrastruktury (systemu) oraz jego serwisu. Po przystąpieniu do realizacji wystawiała faktury i traktowała wykonywane świadczenie jako usługę ciągłą. Zgodnie z umową co miesiąc przedstawiała raporty z realizacji usług, co było podstawą do rozliczenia za dany miesiąc.

Spółka spytała Izbę Skarbową w Warszawie, czy prawidłowo traktuje usługę utrzymania infrastruktury jako usługę o charakterze ciągłym w rozumieniu ustawy o VAT. W praktyce chodziło o to, kiedy ma rozliczyć VAT. Argumentowała, że miesięczne raporty z wykonania usługi nie powinny wpływać na moment powstania obowiązku podatkowego. Podatek trzeba więc rozliczyć za miesiąc wykonania usługi. Przykładowo, jeśli usługa była świadczona w kwietniu, a raport sporządzony w maju, to VAT należy rozliczyć za kwiecień.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane