statystyki

Złożenie raportu nie wpływa na obowiązek podatkowy

autor: Łukasz Zalewski19.05.2014, 07:15; Aktualizacja: 19.05.2014, 08:47
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Spółka, która świadczy usługę przez cały miesiąc, np. kwiecień, a po jego zakończeniu (w maju) składa sprawozdanie z tego etapu realizacji, ma obowiązek rozliczyć podatek za kwiecień – wynika z wyroku WSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wygrała przetarg na świadczenie usług utrzymania infrastruktury (systemu) oraz jego serwisu. Po przystąpieniu do realizacji wystawiała faktury i traktowała wykonywane świadczenie jako usługę ciągłą. Zgodnie z umową co miesiąc przedstawiała raporty z realizacji usług, co było podstawą do rozliczenia za dany miesiąc.

Spółka spytała Izbę Skarbową w Warszawie, czy prawidłowo traktuje usługę utrzymania infrastruktury jako usługę o charakterze ciągłym w rozumieniu ustawy o VAT. W praktyce chodziło o to, kiedy ma rozliczyć VAT. Argumentowała, że miesięczne raporty z wykonania usługi nie powinny wpływać na moment powstania obowiązku podatkowego. Podatek trzeba więc rozliczyć za miesiąc wykonania usługi. Przykładowo, jeśli usługa była świadczona w kwietniu, a raport sporządzony w maju, to VAT należy rozliczyć za kwiecień.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane