statystyki

Kto powinien mieć kasę fiskalną i jakie musi spełnić wymogi

autor: Łukasz Zalewski24.02.2014, 07:15; Aktualizacja: 24.02.2014, 08:22
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Gdy sprzedaż przedsiębiorcy na rzecz osób fizycznych przekracza 20 tys. zł, trzeba rozpocząć jej ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej. Przynajmniej część pieniędzy wydanych na zakup urządzenia można odzyska. Na paragonach należy podawać nazwy jednoznacznie identyfikujące towar lub usług.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (tj. takich, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT), mają – co do zasady – obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Z tym zastrzeżeniem, że obowiązek taki pojawia się, gdy sprzedaż firmy przewyższa w danym roku 20 tys. zł (netto, czyli bez VAT). W takim wypadku także w kolejnym roku przedsiębiorca musi – już bez względu na wartość obrotów – ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy.

Co ważne, w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego obowiązek zastosowania kasy pojawi się wówczas, gdy sprzedaż przekroczy tę część rocznego limitu (20 tys. zł), która proporcjonalnie przypada na okres prowadzenia biznesu (a ściślej: okres od momentu rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych do końca roku podatkowego).

Jeśli więc firma rozpoczyna działalność w IV kwartale, to w jej przypadku limit będzie znacznie niższy niż w odniesieniu do przedsiębiorcy, który wystartował w połowie stycznia (wtedy będzie zbliżony do 20 tys. zł). Przykładowo jeśli firma rozpoczyna działalność 1 marca i od razu od sprzedaży na rzecz wspomnianych osób fizycznych, to w jej przypadku kwota, z której przekroczeniem łączyć się będzie obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy, wyniesie 16 765,74 zł (20 000/365 × 306).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane