Nowe spółki komandytowo-akcyjne oferowane w internecie mogą nie dać korzyści przy rozliczaniu danin, jeśli nie spełniają określonych kryteriów. Chodzi o termin, w którym zostały zarejestrowane, i ich rok podatkowy.
„Kup SKA”, „Gotowe SKA”, „Mam SKA na sprzedaż” – w internecie jest bardzo dużo ogłoszeń z ofertami sprzedaży spółek komandytowo-akcyjnych z przesuniętym rokiem podatkowym. Cena? Najczęściej ok. 40 tys. zł. Jak zapewniają sprzedawcy, posiadanie takiej spółki daje możliwość niepłacenia podatku dochodowego prawie do końca 2015 r. Wynika to z tego, że takie firmy nie są jeszcze podatnikami CIT i nie obejmują ich przepisy, które weszły w życie z początkiem 2014 r. Jednocześnie nie można już założyć takich SKA, do których wciąż miałyby zastosowanie korzystne zasady opodatkowania, obowiązujące do końca zeszłego roku.
– Jeśli chcemy wykorzystać tego typu podmioty do optymalizacji podatkowej, trzeba je kupić – mówi Marek Szczepanik, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Ekspert dodaje, że aby mieć pewność uzyskania korzyści podatkowych, warto przed nabyciem szczegółowo zweryfikować dokumentację założycielską spółki, szczególnie pod kątem tego, czy faktycznie spełnia wszystkie warunki pozwalające na uznanie jej za neutralną podatkowo.