statystyki

Jak terminowo rozliczyć podatek w trakcie pobytu za granicą

autor: Łukasz Zalewski29.11.2013, 07:11; Aktualizacja: 29.11.2013, 08:34
Monika Sołtysiak

Monika Sołtysiakźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Tomasz Puchalskimat prasowe

Pan Andrzej przed kilkoma dniami kupił samochód, a już musi wyjechać – w sprawach służbowych – na cały miesiąc za granicę. – Nie zdążę złożyć deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych i zapłacić należnego podatku. Czy mogę to zrobić podczas pobytu poza krajem lub później, po powrocie? – pyta czytelnik.

Zakup samochodu, podobnie jak ustanowienie hipoteki w związku z zaciągniętym kredytem mieszkaniowym, to zdarzenia, które zwykle wiążą się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie trzeba go rozliczać wtedy, gdy choć jedna ze stron z tytułu tej czynności (np. sprzedaży auta) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Gdyby pan Andrzej kupił samochód od podatnika VAT, który wystawiłby mu fakturę z tytułu sprzedaży (zwykle VAT sprzedawca odprowadza w takim przypadku od marży, a nie od całej kwoty za auto), to nie musiałby płacić PCC. Jeśli jednak samochód został kupiony od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT z tytułu tej transakcji, to na kupującym ciąży obowiązek złożenia deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych. Musi też go zapłacić.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane