statystyki

Jak terminowo rozliczyć podatek w trakcie pobytu za granicą

autor: Łukasz Zalewski29.11.2013, 07:11; Aktualizacja: 29.11.2013, 08:34
Monika Sołtysiak

Monika Sołtysiakźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Tomasz Puchalskimat prasowe

Pan Andrzej przed kilkoma dniami kupił samochód, a już musi wyjechać – w sprawach służbowych – na cały miesiąc za granicę. – Nie zdążę złożyć deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych i zapłacić należnego podatku. Czy mogę to zrobić podczas pobytu poza krajem lub później, po powrocie? – pyta czytelnik.

Zakup samochodu, podobnie jak ustanowienie hipoteki w związku z zaciągniętym kredytem mieszkaniowym, to zdarzenia, które zwykle wiążą się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie trzeba go rozliczać wtedy, gdy choć jedna ze stron z tytułu tej czynności (np. sprzedaży auta) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Gdyby pan Andrzej kupił samochód od podatnika VAT, który wystawiłby mu fakturę z tytułu sprzedaży (zwykle VAT sprzedawca odprowadza w takim przypadku od marży, a nie od całej kwoty za auto), to nie musiałby płacić PCC. Jeśli jednak samochód został kupiony od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT z tytułu tej transakcji, to na kupującym ciąży obowiązek złożenia deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych. Musi też go zapłacić.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane