statystyki

Jak kwestionować rozstrzygnięcia urzędów i izb skarbowych

autor: Magdalena Majkowska22.10.2013, 07:21; Aktualizacja: 22.10.2013, 08:45
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

W postępowaniu podatkowym mogą zapadać dwa rodzaje rozstrzygnięć: decyzje i postanowienia. Pierwsze mają charakter merytoryczny, drugie – dotyczą kwestii proceduralnych. O ile od decyzji organów pierwszej instancji z zasady można się odwołać, o tyle w przypadku postanowień tryb odwoławczy (zażaleniowy) musi wyraźnie wynikać z ordynacji podatkowej.

Zasadą jest, że organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. Rozstrzyga ona sprawę co do istoty albo w inny sposób kończy postępowanie (np. umarza je). Wydając decyzję, organ podatkowy załatwia więc sprawę merytorycznie. Z kolei w toku postępowania wydawane są postanowienia. W ten sposób rozstrzygane są np. kwestie kosztów postępowania, jego zawieszenia, wstrzymania wykonania decyzji czy przywrócenia terminu. Postanowienia nie rozstrzygają więc o istocie sprawy, chyba że przepisy ordynacji podatkowej stanowią inaczej (np. postanowienie o wznowieniu postępowania czy odmowie sprostowania lub uzupełnienia decyzji).


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane