statystyki

Jak kwestionować rozstrzygnięcia urzędów i izb skarbowych

autor: Magdalena Majkowska22.10.2013, 07:21; Aktualizacja: 22.10.2013, 08:45
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

W postępowaniu podatkowym mogą zapadać dwa rodzaje rozstrzygnięć: decyzje i postanowienia. Pierwsze mają charakter merytoryczny, drugie – dotyczą kwestii proceduralnych. O ile od decyzji organów pierwszej instancji z zasady można się odwołać, o tyle w przypadku postanowień tryb odwoławczy (zażaleniowy) musi wyraźnie wynikać z ordynacji podatkowej.

Zasadą jest, że organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. Rozstrzyga ona sprawę co do istoty albo w inny sposób kończy postępowanie (np. umarza je). Wydając decyzję, organ podatkowy załatwia więc sprawę merytorycznie. Z kolei w toku postępowania wydawane są postanowienia. W ten sposób rozstrzygane są np. kwestie kosztów postępowania, jego zawieszenia, wstrzymania wykonania decyzji czy przywrócenia terminu. Postanowienia nie rozstrzygają więc o istocie sprawy, chyba że przepisy ordynacji podatkowej stanowią inaczej (np. postanowienie o wznowieniu postępowania czy odmowie sprostowania lub uzupełnienia decyzji).


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane