Wczoraj Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Macieja Brzezińskiego (C-313/05). Zgodnie z naszymi zapowiedziami ETS stwierdził, że prawo wspólnotowe sprzeciwia się polskiemu podatkowi akcyzowemu w zakresie, w jakim obciąża on samochody używane, starsze niż dwa lata, przywożone z innego państwa członkowskiego, w większym stopniu niż te, które zostały już zarejestrowane w Polsce. Istotne jest to, że zdaniem Trybunału nie ma podstaw ograniczenia skutku tego wyroku w czasie. Oznacza to, że o zwrot nienależnie pobranej akcyzy będą mogli ubiegać się wszyscy podatnicy, którzy sprowadzili po 1 maja 2004 r. do Polski z innego kraju Unii samochód starszy niż dwa lata.

Kliknij, aby powiększyć

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości otworzył podatnikom drzwi do odzyskania nienależnie pobranej akcyzy. Każdy, kto będzie chciał uzyskać taki zwrot, musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, zwroty będą dotyczyć samochodów starszych niż dwa lata. Po drugie, do odzyskania będzie tylko dyskryminująca część akcyzy (różnica między akcyzą zapłaconą od sprowadzonego auta a akcyzą, jaką trzeba by zapłacić od takiego samego samochodu kupionego w Polsce). Po trzecie, o zwrot będą mogły ubiegać się osoby, które samochód sprowadziły po 1 maja 2004 r. Po czwarte, podatnicy, którzy zaniżyli wartość samochodu, a weryfikacja wniosku to wykaże, muszą się liczyć z konsekwencajmi w postaci zapłaty zaległości podatkowej i ewentualnymi karami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego. Wszystkie wymienione elementy powodują, że przed napisaniem wniosku o zwrot podatku trzeba się dobrze zastanowić. Może się bowiem okazać, że zamist odzyskać pieniądze, podatnik narazi się na problemy i koszty.
Teraz wyrok polskiego sądu
Zdaniem ETS zgodnie z polskimi przepisami podatek akcyzowy nakładany jest w związku z nabyciem używanych pojazdów pochodzących z innych państw członkowskich. Nie jest on nakładany w związku z nabyciem używanych pojazdów zarejestrowanych już w Polsce, na które to pojazdy został już nałożony przed ich pierwotnym zarejestrowaniem. W przypadku samochodów nowych lub mających mniej niż dwa lata stawka akcyzy wynosi 3,1 proc. lub 13,6 proc., w zależności od pojemności silnika. Natomiast dla samochodów starszych niż dwa lata stawka ta zmienia się wraz z wiekiem samochodu i może dochodzić do 65 proc.
IZBA CELNA W BIAŁYMSTOKU WYJAŚNIŁA GP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl