Lekarze chcą jasnej odpowiedzi na pytanie, jak szczegółowe informacje dotyczące świadczonych usług powinni zamieszczać na paragonach fiskalnych.
O wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego zwrócił się do ministra finansów Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Wyjaśnienie ma dotyczyć par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MF z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz 363).
Przedstawiciele samorządu lekarskiego przypominają, że na podstawie przepisów obowiązujących do 1 kwietnia br. w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów wystarczające było wpisanie na paragonie fiskalnym informacji, że udzielono usługi medycznej, wraz z dodatkowym oznaczeniem, pozwalającym odróżnić świadczenia zwolnione z VAT od opodatkowanych. „Wykładnia taka była zgodna z funkcją przepisów wprowadzających obowiązek posiadania kas, których celem jest ewidencjonowanie obrotu i prawidłowe określenie kwot podatku, a nie szczegółowa inwentaryzacja świadczonych usług” – zauważa NRL.
Jednak 1 kwietnia br. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, którego przepis budzi wątpliwości samorządu lekarskiego. Z obecnego brzmienia par. 8 tego aktu wynika, że paragon fiskalny musi pozwalać na jednoznaczną identyfikację usługi, co – zdaniem rady – budzi wątpliwości interpretacyjne.
Według występującej do ministra NRL takie brzmienie przepisu może skutkować koniecznością dokonywania przez lekarza czy lekarza dentystę szczegółowego opisu wykonanych procedur medycznych. Tymczasem w ocenie samorządu zawodowego lekarzy wystarczające – także pod rządami nowego rozporządzenia – jest zamieszczenie w paragonie jedynie takiej nazwy usługi, która pozwoli wyodrębnić świadczenia zwolnione z podatku (czyli wchodzące w zakres opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) od objętych VAT.
Dodatkowo lekarze zwracają uwagę, że szczegółowe opisywanie na paragonie fiskalnym usług wykonanych w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej rodzi poważne zastrzeżenia ze względu na obowiązek zachowania przez lekarza tajemnicy.
Komentarze (23)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze§ 8. 1. Paragon fiskalny zawiera co najmniej:
6) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;
a M.Hamankiewicz zwrócił się do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej tego punktu.
I nic więcej. Myślę, że panu ministrowi odpowiedź na to zapytanie powinna zająć jakieś 3 godziny, no może dwa dni.
Dopiero wtedy można merytorycznie dyskutować.
Zwolniony to też jest stawka VAT ! Ale to nie zmienia faktu ,że lekarzom
płacimy za wizytę bez względu na rodzaj choroby-która przecież może np. zostać zdiagnozowana po wielu wizytach!
Ta idiotyczna dyskusja nie przynosi splendoru lekarzom i ich obrońcom!
Usługi medyczne mogą być zwolnione z VAT co najwyżej przedmiotowo, a nie podmiotowo.
czyli podstawa opodatkowania VAT,nawet nie powinno być żadnej
informacji o chorobie pacjenta ani też jego nazwiska- tak jak w każdym sklepie. Do "strony" - w Twoim przypadku też wystarczy paragon fiskalny a nie faktura VAT- pod warunkiem ,ze posiadasz orzeczenie o niepełnosprawnosci ,to możesz odpisać te wydatki w PIT.
Ja osobiscie mam już dosć mataczenia lekarzy!!!