Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić system podatkowy i przekazać społeczeństwu decyzję o przyszłości systemu emerytalnego. Jarosław Kaczyński mówił na spotkaniu z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej, że dzisiejszy system podatkowy jest opresyjny i pozwala na niszczenie firm, a przy tym funkcjonuje cały przemysł wyłudzania VAT.

Według Kaczyńskiego przy setkach tysięcy interpretacji podatkowych, przy bardzo kosztownym działaniu aparatu skarbowego należy w całości zastąpić obecne regulacje nowym prawem.

Kaczyński dodał, że polskie podatki są dziś niesprawiedliwe, a najlepiej zarabiający powinni płacić podatki według najwyższej skali - 32 procent, a nie rozliczać się w ramach 19-procentowego podatku dochodowego od firm. Kaczyński zaznaczył, że w sytuacji kryzysu mocniej opodatkować należy też banki czy sieci handlowe.

Szef PiS odniósł się także do dyskusji o przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przypomniał, że już w trakcie uchwalania ustawy o OFE sprzeciwiał się ich powołaniu.

Według Kaczyńskiego, już wtedy było wiadomo, że obietnice dostatniej emerytury, składane w reklamach OFE nie są do zrealizowania. Teraz Polacy muszą zdecydować, czy chcą kontynuować swoją obecność w OFE - dodał Kaczyński.

Zdaniem szefa PiS państwo powinno przeprowadzić w tej kwestii kampanię informacyjną, która pozwoli Polakom podjąć dobry wybór. Kaczyński nie wykluczył, że naród powinien zdecydować o przyszłości systemu emerytalnemu w drodze referendum.