Obywatel, który w 2012 r. pracował w Arabii Saudyjskiej, zapłaci w ojczyźnie PIT od całości swoich przychodów. Powinien także wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy.
O interpretację podatkową poprosił trener, który w połowie 2012 r. zawarł kontrakt z klubem sportowym w Arabii Saudyjskiej. Na jego podstawie od września 2012 r. do maja 2013 r. szkoli tamtejszych piłkarzy. Od wynagrodzenia za 2012 r. nie zapłacił w Arabii Saudyjskiej żadnego podatku, ponieważ takie kontrakty nie są tam opodatkowane. Trener chciał wiedzieć, czy i ewentualnie w jaki sposób musi się rozliczyć z polskim fiskusem z pieniędzy, które otrzymał w zeszłym roku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że całe uzyskane wynagrodzenie trzeba opodatkować w Polsce jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.). Są one opodatkowane według skali 18-proc. albo 32-proc. stawką. Podatnik musi zapłacić podatek w Polsce, ponieważ mieszka tu na stałe, ma tu ośrodek interesów życiowych, a więc w konsekwencji jest polskim rezydentem.