Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Na podatku można zaoszczędzić nie tylko dzięki ulgom i odliczeniom, ale również dzięki skorzystaniu z prawa do ustalenia wysokości zobowiązania wobec fiskusa na preferencyjnych zasadach.
Jedną z dwóch uprzywilejowanych pod tym względem grup są małżonkowie. Mogą oni zapłacić podatek, rozliczając się wspólnie. Dzięki takiemu rozliczeniu zapłacą w sumie niższy podatek niż gdyby rozliczali się odrębnie w przypadkach, gdy jeden z małżonków nie uzyskał w roku podatkowym dochodu albo uzyskał dochody niskie, zaś drugi małżonek wysokie.
Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, między którymi istnieje wspólność majątkowa, jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy: art. 30c ustawy o PIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, regulujące opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kolejny warunek do spełnienia przez podatników chcących skorzystać z preferencyjnego rozliczenia w tej formie - wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków musi być złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, czyli do 30 kwietnia 2008 r.
Jeżeli małżonkowie spełniają wszystkie z powyższych warunków, mogą na swój wniosek być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot z tytułu ulg odliczanych od dochodu. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Zasada obliczania podatku według preferencji małżeńskich ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2007 roku wyniósł 3015 zł).
ZBIGNIEW BISKUPSKI, EDYTA DOBROWOLSKA
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.