Podatkowe golenie owiec. Kiedy dziura budżetowa rośnie, powinniśmy spodziewać się najgorszego

autor: Andrzej Krajewski08.03.2013, 14:20; Aktualizacja: 08.03.2013, 15:36
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Akcyza od trumny? Podatek od brody? A może opłata od posiadanych w domu okien? Kiedy dziura budżetowa rośnie, obywatele powinni spodziewać się najgorszego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Green(2013-03-08 15:53) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Krajewski nie pieprz Pan o historii , tylko o realiach naszego czasu!!!
    Boi się Pan powiedzieć ,kto "strzyże owce" w III RP?
    Imigrant Rostowski i wnuk dziadka z Wermachtu.
    Społeczeństwo to barany ? Tak Pan myśli? Już niedługo.
    To,że prezydentem ,premierem , ,Nałęczem,Bonim są "hist(o)erycy", to nie oznacza ,że mają monopol na władzę.

    Odpowiedz
  • krol(2013-03-08 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    Żydowska pazerność coraz większa,ale narodek przecież tego chciał.

    Odpowiedz
  • sieć neuronowa(2013-03-08 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie trochę powietrza... Dzięki za chwilę wytchnienia!

    Odpowiedz
  • xXx(2013-03-08 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Fajny artykuł. Różnica jest taka, że w innych krajach łupiono i biednych i bogatych, a w Polsce od czasów przywilejów nakłada się je głównie na biedotę. Zabory i PRL niewiele tu zmieniły.

    Odpowiedz
  • Green(2013-03-08 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do 2 "krol" "Wiara czyni cuda" ,ale nikt nie jest nieomylny. Ja, do tej " rzeki" już nie wejdę.

    Odpowiedz
  • Green(2013-03-08 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do xXx: Racja ! Wręcz w III RP , udoskonalono te nieskuteczne metody
    zaborców i PRL. Nie musimy ( jako społeczeństwo), godzić się na eutanazję narodu, by rządzącym żyło się jeszcze lepiej. "Katem fiskalnym" narodu polskiego jest Jan Antony Vincent-Rostowski,primo voto Rothfeld.
    Dla zatuszowania swojego żydowskiego pochodzenia,przyjął nazwisko żony,jak wielu innych.Jego wykształcenie jest na poziomie licencjata w ...
    średniej szkole na Seszelach , Mauritiusie lub w Kenii.
    Taki nieuk jak on , miał by szans na polskich uczelniach .

    Odpowiedz
  • EWA(2013-03-08 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    1. Likwidacja przywilejów!
    2. Likwidacja KRUS
    3. Likwidacja agencji rolniczych
    4. Podatek dochodowy dla rolników
    5. składka zdrowotna procentowa dla rolników!
    I wystarczy.

    Ale - nasze patologiczne, niesprawiedliwe państwo będzie okradało tych, co nie mogą ani rządowi, ani sejmowi dać od razu w mordę! To patologiczne państwo boi się górników, natomiast uczciwych podatników bez przywilejów - już nie. Dlatego czas się zorganizować z pałami w rękach.

    Odpowiedz
  • emeryt 2015(2013-03-08 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie dajcie się łupić , zrobić to co Bułgarzy to może ktoś zrozumie że naród to nie stado baranów.

    Odpowiedz
  • Antoni(2013-03-08 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś gazeta prawna była moją ulubioną prasówką teraz piszą takie brednie że aż skręca !

    Odpowiedz
  • Fix(2013-03-08 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem kościoła katolickiego:

    Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach około 1 150 mln zł

    Dotacje dla kościelnych uczelni wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek 521 mln zł

    Fundusz Kościelny 89 mln zł

    Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł

    Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł

    Caritas Polska 5,5 mln zł

    Kapelani szpitalni 3 mln zł

    Kapelani więzienni 2,4 mln zł

    Kapelani Straży Granicznej 842 tys. zł

    Kapelani Straży Pożarnej 745 tys. zł

    Kapelani w Policji 441 tys. zł

    Kapelani Biura Ochrony Rządu 150 tys. zł

    RAZEM: blisko 1 820 mln zł (źródło: KAI, MON, MEN)

    Odpowiedz
  • Fix(2013-03-08 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mapa wydatków powstała na podstawie państwowych sprawozdań (m.in. sprawozdanie budżetowe oraz kontroli NIK, a także danych GUS).

    1/ Renty i emerytury: 196 368 mln zł

    W tej grupie największe wydatki to emerytury (106 240 mln zł) , renty (32 735 mln zł) i inne świadczenia ZUS (czyli np. zasiłki chorobowe, dodatki pielęgnacyjne i dla sierot, renty powypadkowe - 23 860 mln zł).
    Świadczenia z KRUS to wydatek rzędu 14 807 mln zł.
    Podobną grupę stanowią emerytury "resortowe" - 14 142 mln.

    2/ Finanse: 109 087 mln zł

    Ta pojemna kategoria zdominowana jest przez obsługę długu publicznego (35 956 mln zł), zagranicznego (8 849 mln zł) oraz krajowego (27 107 mln zł). Środki przekazane do OFE pochłaniają 15 398 mln zł, składka do UE 14 731 mln zł. Ministerstwo Finansów wydaje prawie 30 593 mln zł (m.in. na sfinansowanie deficytu budżetu środków UE oraz udzielanie pożyczek podmiotom zagranicznym).

    3/ Zdrowie: 67 823 mln zł

    W tej kategorii wydatków znajdują się m.in. refundacja cen leków (8 832 mln zł), leczenie szpitalne (27 552 mln zł), wydatki na lekarzy pierwszego kontaktu (7 335 mln zł). Dużą grupę stanowi także opieka (opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, rehabilitacja, długoterminowe świadczenia pielęgnacyjne itd… -2 053 mln zł) oraz ambulatoryjne leczenie specjalistyczne 4 437 mln zł.

    4/ Infrastruktura: 65 539 mln zł

    Połowę tego budżetu pochłaniają wydatki samorządów na transport (32 613 mln zł), dalej jest Krajowy Fundusz Drogowy (15 809 mln zł) oraz wydatki samorządów na gospodarkę mieszkaniową (6 398 mln zł).

    5/ Edukacja: 58 846 mln zł

    Największe są wydatki gmin na szkoły (27 766 mln zł) oraz wydatki miast na prawach powiatu (17 213 mln zł) oraz powiatów (7 108 mln zł) na ten sam cel . W kategorii znajdują się także m.in. wydatki kuratoriów oświaty, dokształcanie nauczycieli czy szkolnictwo polskie za granicą.

    6/ Bezpieczeństwo i sprawiedliwość: 26 783 mln zł

    W tej grupie największe koszty generuje policja (8 291 mln zł), wymiar sprawiedliwości (6 772 mln zł) oraz na równym poziomie więziennictwo (2 396 mln zł) i straż pożarna (2 319 mln zł).

    7/ Pomoc społeczna: 25 101 mln zł

    Kategorię zdominowały wydatki na pomoc społeczną (21 979 mln zł) oraz inne zadania polityki społecznej samorządów (3 044 mln).

    8/ Obrona Narodowa: 20 841 mln zł

    Uzbrojenie i sprzęt to wydatek wielkości 5 816 mln zł, wojsko kosztuje 5 690 mln zł, logistyka i zaopatrzenie 3 705 mln zł.

    9/ Nauka i szkolnictwo wyższe: 17 384 mln zł

    Studia na 95 uczelniach publicznych to wydatek 7 138 mln zł. Dalej znajduje się m.in. działalność jednostek i uczelni podległych Ministerstwu Nauki (2 513 mln zł). Wsparcie dla studentów to koszt 1 647 mln zł.

    10/ Rolnictwo: 16 589 mln zł

    Wydatki na rolnictwo obejmują głównie koszty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (7 773 mln zł) oraz wydatki samorządów na rolnictwo i łowiectwo (5 452 mln zł).

    11/ Utrzymanie samorządów: 15 441 mln zł

    W utrzymaniu samorządów najwięcej kosztuje administracja gminna (7 555 mln zł), dalej w grupie wydatków znajdują się kolejne szczeble administracji.

    12/ Rynek pracy: 13 071 mln zł

    Najdroższą grupę wydatków w tej kategorii stanowi Fundusz Pracy (8 744 mln zł). Obejmuje np. zasiłki dla bezrobotnych, utrzymanie Urzędów Pracy, świadczenia przedemerytalne czy stypendia. 3 265 mln zł kosztuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

    13/ Środowisko: 12 179 mln zł

    Wydatki samorządów na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska to największa część wydatków tej grupy (9 491 mln zł).

    14/ Gospodarka: 9 850 mln zł

    Wydatki w kategorii Gospodarka obejmują takie grupy jak: instytucje gospodarcze (np. GUS, PARP, URE) – 2 331 mln zł, Ministerstwo Skarbu – 1 974 mln zł, Ministerstwo Gospodarki – 1 180 mln zł oraz inne wydatki.

    15/ Kultura i media: 8 866 mln zł

    Największą grupę stanowią tutaj wydatki samorządów na kulturę i dziedzictwo (6 755 mln zł), następnie wydatki KRRiT (488 mln zł). Telewizja Polska S.A. to koszt 205 mln zł.

    16/ Sport i turystyka: 7 917 mln zł

    Najwięcej wynoszą wydatki samorządów na sport (5 356 mln zł), znacznie mniej na turystykę (801 mln zł). Pozostałe wydatki dotyczą np. obiektów sportowych czy utrzymania Ministerstwa Sportu.

    17/ Instytucje polityczne: 4 409 mln zł

    Najwięcej wydatków w tej kategorii generuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych (1 863 mln zł), dalej są Urzędy Wojewódzkie (1 171 mln zł) oraz kancelarie Sejmu i Senatu (541 mln zł)oraz inne instytucje (np. IPN, partie polityczne, CBOS, BBN).

    Źródło: Fundacja Republikańska

    Odpowiedz
  • Obserwator(2013-03-08 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    A na premie w Ministerstwie Rostowskiego i innych ministerstwach pieniędzy nie brakuje. Panie Vincent tam trzeba szukać pieniędzy.

    Odpowiedz
  • EWA(2013-03-08 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do FIX - wykaz wydatków zupełnie nieczytelny. Wydatki rządu zmieszane z wydatkami samorządów(czy to są subwencje i dotacje???). Ale i tak widać źródło oszczędności w postaci likwidacji ARiMR - 16 mld, przycięcia adnimistracji , zmniejszenia wydatków na KRUS (pod warunkiem wprowadzenia dla rolników składki procentowej od przychodów), podejrzanie niska jest kwota na zdrowie i co to są "wydatki samorządów na rolnictwo i łowiectwo"???
    Poza tym, fajnie, że koszt ARMiR stanowi prawie połowę wydatków na naukę - to jest dopiero skandal! Ile w kosztach edukacji stanowią przywileje nauczycieli? Ile w kosztach emerytur stanowią przywileje górników (ponoć 10 mld), mudurowych -??? mld, sędziów -??? Obciąć to wszytko równo z glebą!

    Odpowiedz
  • +(2013-03-08 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do FiX z poz 12. Nie ******* głupot. To nie te forum !!!

    Odpowiedz
  • Seer(2013-03-09 05:39) Zgłoś naruszenie 00

    DO Fix: pofixowało ci się we głowie. Pewnie pierwszy raz wyobraziłeś sobie takie sumy. I co z tego jak część budżetu hołota czerwona przeżre :)

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2013-03-09 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Kryzys a rząd rozdaje NAGRODy ,pan premier rozrzucił dla wybranych posłów 60 ml i pani Kopacz dalej,Minister zdrowia pani Gronkiewicz Walz rozdaje wielkie premie dalej,to jak ma być dobrze kogo dotyczy oszczedność i KRYZYS ?

    Odpowiedz
  • ola(2013-03-09 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Zrównanie : wieku emerytalnego zwykłych obywateli z wiekiem emerytalnym tzw. ,,uprzywilejowanych,, ( policja , wojsko, sądownictwo. górnicy itp)
    Plus TAKIE SAME ZASADY PRZYZNAWANIA świadczeń emerytalnych dla KAzDEGO OByWATELA .
    Kasz fiskalne albo dla wszystkich albo dla nikogo.
    Równość obywateli wobec prawa . IMUNITETY do LIKWIDACJI.
    Zniesienie wszystkich ulg
    Obniżenie podatków .
    wprowadzenie JEDEGO podatku VAT na wszystkie produkty.
    ROZDZIELENIE KOŚCIOŁA OD PAŃSTWA. OBECNE utrzymywanie dotacji do kościoła tylko z PEŁNĄ KSIEGOWOŚCIĄ aby każdy obywatel wiedził na co idą jego podatki. Coroczne rozliczenie kościoła i publikacja danych.

    Odpowiedz
  • kk(2013-03-09 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Barany to polski naród który zostaje strzyżony regularnie przez obecnie rządzących którzy co chwila dają sobie premie , podwyżki etc. kryzys zawalają na bidaków ale rude już tak maja !!

    Odpowiedz
  • kropka(2013-03-09 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Za podaną przez Fix całkowitą sumę wydatków z budżetu na funkcjonowanie Kościoła Katolickiego w wysokości ok. 1 820 mln zł, nie zbudowano by nawet Stadionu Narodowego w Warszawie, którego całkowity koszt budowy wyniósł 1,915 mld zł. Stadion generuje obecnie same straty, a z podanych celów dotacji na Kościół mają wymierne korzyści zwykli obywatele, niekoniecznie członkowie Kościoła Katolickiego.

    Odpowiedz
  • Fix(2013-03-09 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Funkcjonariusze kościoła katolickiego w Polsce bronią się na razie przed podatkiem kościelnym.

    Przyczyny są oczywiste - gdyby konsekwencją zadeklarowania się jako katolik była konieczność zapłacenia realnych, dodatkowych, pieniędzy z własnej kieszeni przez wiernego, i to miesiąc w miesiąc, to gwałtownie okazało by się że katolików jest w Polsce o wiele mniej niż kk twierdzi.

    Myślę że mogłoby wyjść ich nawet poniżej 50%.
    Byłoby to trzęsienie ziemi dla polskiego kk ale i polskiej polityki.

    Uważam, że podatek kościelny powinien być obliczany jako kilka % naliczonego podatku PiT.

    Osoby nie będące płatnikami tego podatku powinny mieć możliwość dobrowolnych wpłat na wybrany przez siebie związek wyznaniowy..
    Podatek kościelny powinien być płacony dodatkowo, nie pomniejszając podatku płaconego państwu.

    Podatek kościelny powinien być tylko odliczany od podstawy opodatkowania podobnie jak koszty uzyskania przychodu.
    Dla zwykłego człowieka niewątpliwym plusem podatku kościelnego jest to, że nie ma czegoś takiego jak wymuszanie "co łaska".

    Ksiądz sprawdza czy delikwent jest w wykazie płacących podatek kościelny na daną wspólnotę i posługę wykonuje bez dodatkowych opłat albo, jeżeli człowieka w wykazie nie ma, odmawia wykonania posługi.
    I nie ma zmiłuj - nie płaci podatku = jest niewierzący.
    Proste, jasne i klarowne.

    Druga zaleta dla wiernych jest taka, że kościoły są bezpośrednio zainteresowane zabieganiem o nich.
    Dlatego podatek kościelny jest moim zdaniem korzystny dla społeczeństwa jako całości.

    Wprowadza jasne reguły, zapobiega wielu patologiom, uniemożliwia szermowanie niesprawdzalnymi danymi statystycznymi typu 95% katolików.

    Odpowiedz