Urząd skarbowy może podjąć egzekucję z majątku wspólnego małżonków albo upomnieć się o zaległości przedsiębiorcy u jego bliskich, którzy współdziałali przy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Czy można odpowiadać za zaległości byłego małżonka

Podatniczka w zeszłym roku rozwiodła się z mężem. Miesiąc temu otrzymała decyzję urzędu skarbowego zobowiązującą ją do zapłaty zaległego PIT i VAT, których jej były małżonek nie wpłacił do urzędu skarbowego. Czy musi regulować jego długi, mimo że sąd orzekł rozwód?

Czy możliwa jest egzekucja rzeczy żony

Ostatnio interesy przedsiębiorcy nie układały się dobrze i z tego powodu nie uiszczał należnych podatków. Organy podatkowe w drodze egzekucji zajęły samochód jego żony. Czy urzędnicy mieli do tego prawo?

Czy fiskus może upomnieć się o długi partnera

Właściciel warsztatu samochodowego zalegał z podatkami. Egzekucja z jego majątku okazała się jednak niemożliwa. Urząd skarbowy zobowiązał więc do spłaty długu jego ojca oraz mieszkającą od kilku lat z podatnikiem partnerkę. Czy miał prawo żądać od nich zapłaty podatku?

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed starymi długami

Podatniczka rozpoczęła prowadzenie własnej działalności 5 lat temu. W ciągu ostatnich dwóch lat nieregularnie odprowadzała podatki. W grudniu 2012 r. po podziale majątku zawarła z mężem umowę o rozdzielność majątkową. Czy uniemożliwia to egzekucję jej zaległości z majątku męża?

Czy członek rodziny zawsze odpowiada za długi

Podatnik prowadzi niewielką firmę. Jego 20-letnia córka, która nie studiuje ani nie pracuje, pomaga mu regularnie w działalności. W zamian ojciec zapewnia jej utrzymanie. Czy może być zobowiązana do zapłaty za niego podatku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy rodzina podatnika odpowie za jego długi wobec fiskusa.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.