Rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc. - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

Rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), który przewiduje zmiany dotyczące m.in. ulgi prorodzinnej (na dzieci) czy kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają artyści i twórcy. Zdecydowano także o likwidacji ulgi internetowej.

"Wprowadzenie nowych rozwiązań do ustawy o PIT oznacza realizację przez rząd postulatów zgłoszonych przez premiera Donalda Tuska w listopadowym expose" - podkreślono w komunikacie CIR.

"Przyjęto założenie, że ulga na dzieci to jeden z elementów polityki prorodzinnej, który ma wspierać rodziny wielodzietne. Dlatego zaproponowano zwiększenie ulgi dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci" - zaznaczono w komunikacie.

CIR wskazało, że w rodzinie z trójką dzieci i więcej - bez względu na osiągnięty dochód - ulga na trzecie dziecko zostanie podwyższona o 50 proc., a na czwarte i każde kolejne dziecko o 100 proc.

W przypadku rodzin wychowujących dwoje dzieci - bez względu na osiągnięty dochód - ulga pozostanie bez zmian, a rodzicom będącym w związku małżeńskim i osobom samotnym wychowującym jedno dziecko, których dochód roczny przekroczy 112 tys. zł, ulga nie będzie przysługiwać.

"Rodzicom, którzy nie są w związku małżeńskim, wychowującym jedno dziecko, których dochód roczny wyniesie ponad 56 tys. zł - ulga nie będzie przysługiwać" - wskazały służby prasowe rządu.

CIR podkreśliło, że zmiana zasad przyznawania ulgi podatkowej na dzieci, która ma obowiązywać od początku 2013 r., będzie miała wpływ na wysokość dochodów budżetowych dopiero w 2014 r. - rozliczenie za 2013 r. dokonywane jest bowiem do końca kwietnia 2014 roku. "Z budżetu państwa w 2014 r. na ten cel zostanie przeznaczone ok. 3 mln zł" - napisano.

W komunikacie podkreślono, że projekt likwiduje ulgę na internet. Wskazano, że ulga ta miała zrekompensować podatnikom wzrost cen usługi dostępu do sieci, spowodowany podniesieniem VAT z 7 do 22 proc., co związane było z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

"Jednak w ostatnich latach usługi internetowe staniały, a liczba korzystających z sieci systematycznie rośnie. W takiej sytuacji likwidacja ulgi jest uzasadniona" - poinformowano.

CIR dodało, że obecnie podatnik, który ponosi wydatki na dostęp do internetu, może odliczyć od dochodu do 760 zł rocznie. "Ulga ma być zlikwidowana z początkiem 2013 r., co będzie skutkować oszczędnościami budżetowymi w 2014 r. w wysokości 424 mln zł" - wyjaśniono.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje także zmiany w stosowaniu odpisu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od umów autorskich. "Ograniczony zostanie przywilej podatkowy dla umów autorskich, zawieranych np. przez: artystów, dziennikarzy, naukowców i wynalazców. Oznacza to, że odpisanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczone limitem wynoszącym 42 tys. 764 zł rocznie" - napisano w komunikacie.

Według CIR na zmianie tej budżet państwa zyska w 2013 r. 164 mln zł, a w 2014 r. 173 mln zł.