Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy.
Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy.
Taki wniosek wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 2350/12). Zmiana, która zostanie rozważona przy okazji najbliższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, umożliwiłaby wydawanie osobom fizycznym decyzji w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego bez wszczynania postępowania podatkowego. Będzie tak, gdy złożona deklaracja (tj. informacja w sprawie podatku) w momencie złożenia nie budzi wątpliwości.
Dzisiejsza procedura wymiaru podatków lokalnych jest kosztowna. Wynika to z tego, że do decyzji ustalających osobom fizycznym podatek od nieruchomości, rolny i leśny mają zastosowanie ogólne zasady postępowania z Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Jak wyjaśniło MF podstawowa procedura obejmuje zatem: wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania (art. 165), powiadomienie podatnika o zebranym materiale dowodowym (art. 200), wydanie i doręczenie decyzji wymiarowej (art. 207 i 211). W niektórych postępowaniach przeprowadza się dodatkowe czynności.
Postępowanie to związane jest z kosztami doręczeń decyzji, postanowień i wezwań. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podziela pogląd samorządowców o potrzebie wprowadzenia zmian w ordynacji upraszczających procedury podatkowe i obniżających koszty postępowania. Zmiany w tym zakresie postulują również gminne organy podatkowe innych województw.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama