Dziś towary te podlegają 8-proc. VAT. MF skierowało już do innych ministrów wystąpienia z prośbą o ocenę tego postulatu. Jak wynika z interpretacji objęcie tych produktów podstawową stawką VAT może skutkować nie tylko pozyskaniem wpływów do budżetu, ale również ograniczeniem ich spożywania.

Ministerstwo wyjaśniło, że w Polsce podstawowe produkty żywnościowe, objęte załącznikiem nr 10 do ustawy o VAT, takie jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki podlegają opodatkowaniu według 5-proc. stawki VAT.

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. produkty spożywcze, które nie zostały wymienione w tym załączniku, a znalazły się w załączniku nr 3, podlegają 8-proc. VAT. Stawką tą zasadniczo objęte są wszystkie produkty spożywcze przetworzone.

Pozostałe produkty spożywcze są opodatkowane 23-proc. VAT. W grupie mieszczą się również produkty spożywcze, które mogą wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia, takie jak alkohol, kawa i napoje gazowane oraz czekolada, słodycze, wyroby ciastkarskie i ciastka, których data minimalnej trwałości albo termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni.