Telefony, auta służbowe i inne darmowe świadczenia od pracodawcy z PIT

25.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 25.05.2011, 14:03

Udostępnianie telefonów lub aut służbowych pracownikom, wykupienie pakietu medycznego, dodatkowych szczepień, zorganizowanie imprez okolicznościowych to tylko część świadczeń pozapłacowych, które fiskus każe opodatkować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Andrzej(2011-05-25 16:02) Zgłoś naruszenie 00

  Po pierwsze trzeba ustalić czy świadczenia powyższe wynikają z przepisów płacowych. Jeżeli na ich podstawie pracodawca udostępnia je pracownikowi wówczas nie ulega wątpliwości opodatkowanie świadczeń. Świadczenie może być również nagrodą i jeżeli jako takie jest opisane w przepisach płacowych podlega opodatkowaniu. Jeżeli jednak pracodawca udostępnia je dobrowolnie to takie świadczenie pracownik musi przyjąć w sposób wyraźny lub dorozumiany korzystając z przyznanego świadczenia. W przeciwnym razie mamy do czynienia wyłącznie z ofertą i podatku nie ma.

  Odpowiedz
 • podatkiwpigulce.blog.pl(2011-05-31 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  W praktyce najistotniejsze są trzy kwestie:
  - czy świadczenie jest związane ze stosunkiem pracy? Jeśli tak - czy pracodawca był do niego zobowiązany umową o pracę? (inaczej może nie być kosztem podatkowym!)
  - jak wycenić świadczenie?
  - czy świadczenie nie mogłoby zostać uznane za służące pracodawcy, nie pracownikowi (tak bywa np. z kursami językowymi)? Wtedy nie ma przychodu z nieodpłatnych świadczeń...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane