Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Spółka, która jest czynnym podatnikiem VAT, wykonuje usługi remontowe w budownictwie. Do celów wykonywania usługi w Niemczech wynajęła od tamtejszych przedsiębiorców na czas świadczenia usługi nieruchomość dla pracowników oraz część maszyn budowlanych. Czy powstał w tym przypadku obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług?
ELŻBIETA LIWANOWSKA
doradca podatkowy, Kancelaria Tarwid, Liwanowska i Partnerzy
Nie
W związku z wynajmem nieruchomości na terenie Niemiec nie powstał dla spółki obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Importem usług jest nabywanie usług, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium RP, od podatnika, który na terytorium RP nie ma siedziby, miejsca zamieszkania lub miejsca prowadzenia działalności. W przypadku importu usług, podmiotem obowiązanym do naliczenia podatku VAT jest podatnik będący usługobiorcą takiej usługi. W związku z powyższym należy określić miejsce świadczenia każdej z nabytych przez spółkę usług.
Miejsce świadczenia usług określa się m.in. na podstawie przepisów art. 27 i 28 ustawy z 11 marca 2004 r. oraz rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Zasada ogólna - wynikająca z art. 27 ust. 1 ustawy - określa miejsce świadczenia jako ten kraj, w którym świadczący ma siedzibę, miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego prowadzi usługę. Istnieje jednak wiele przepisów szczególnych - określających inne miejsce świadczenia - w zależności od rodzaju usługi lub rodzaju usługi i podmiotu będącego jej nabywcą. Zatem według art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że w związku z wynajmem nieruchomości na terenie Niemiec nie powstał dla spółki obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
(KT)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 27 i 28 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.