Struktura deklaracji i podań, sposoby przesyłania e-deklaracji oraz rodzaje podpisu elektronicznego, którym muszą być podpisane deklaracje i podania, określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów z 24 grudnia 2007 r. (Dz.U. nr 246, poz. 1820). Od 1 stycznia podatnicy dzięki temu mogą przesyłać drogą elektroniczną 35 rodzajów deklaracji podatkowych i podań, w tym deklarację VAT-7. Wcześniej muszą jednak uzyskać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie potwierdzające możliwość składania e-deklaracji.

Rozporządzenie określa strukturę logiczną deklaracji, czyli podaje fragment danych w formacie XML, który umożliwia przesyłanie deklaracji. Dla podatników jest to jednak sprawa drugorzędna, ponieważ mają oni możliwość przesyłania deklaracji podatkowej za pomocą strony internetowej bez zagłębiania się w informatyczne terminy albo za pomocą programu Adobe Reader, który umożliwia czytanie plików PDF. Ministerstwo Finansów opracowało dla podatników instrukcję wysyłania formularzy interaktywnych. Jest ona dostępna na stronie www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Postępując zgodnie z wytycznymi, podatnik, który posiada już zaświadczenie ZAS-E i bezpieczny podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, może sprawnie i dość szybko wysłać deklarację podatkową.

Chcąc przesłać e-deklarację za pomocą programu, należy przede wszystkim wejść na stronę internetową www.e-de-klaracje.mf.gov.pl, ściągnąć z niej plik o nazwie wtyczka.zip i rozpakować go do domyślnego katalogu plug ins. Następnie należy uruchomić program Adobe Reader, wczytać do niego odpowiedni wzór formularza, wypełnić go oraz wybrać przycisk podpisz dane. Kolejne kroki będzie podpowiadał kreator.

Po wysłaniu e-deklaracji należy zapisać numer deklaracji. Po wysłaniu deklaracji numer ten wyświetli się na ekranie monitora. Aby być pewnym, że e-deklaracja została wysłana, należy po pewnym czasie (od 1 godziny do 24 godzin) wczytać do programu Adobe Reader formularz do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (czyli plik upo.pdf) i wpisać w nim numer referencyjny, który wcześniej został zapisany. Po otrzymaniu poświadczenia podatnik powinien mieć pewność, że e-deklaracja trafiła do urzędu skarbowego.

Ważne!

Na stronie internetowej www.e-deklaracje.mf.gov.pl można pobrać instrukcję wysyłania formularzy interaktywnych

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl