Tymczasem zwrot wkładu można interpretować niekoniecznie jako wydanie ich tylko pierwotnemu wspólnikowi.
Prawa spadkobiercy
Rozwiązanie spółki osobowej powoduje m.in. śmierć wspólnika. Określa to art. 58 pkt 4
kodeksu spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).
Jak tłumaczy adwokat Andrzej Ossowski z kancelarii A. Ossowski, pomimo śmierci wspólnika spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli
umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Przewiduje to art. 64 par. 1 kodeksu.
Natomiast jeżeli umowa spółki stanowi, że
prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę (art. 60 par. 1 kodeksu spółek handlowych).
Wstąpienie do spółki
Jak mówi Aleksandra Kozłowska, doradca podatkowy w TPA Horwath, organy podatkowe stosują wąską interpretację zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, twierdząc że brak opodatkowania następuję wyłącznie po stronie wspólnika, który faktycznie wniósł wkład do spółki osobowej.
Natomiast jeśli w miejsce pierwotnego wspólnika wstąpi inna osoba, przykładowo spadkobierca lub obdarowany, osoba ta powinna w przypadku zwrotu wkładu wykazać przychód do opodatkowania.
W jej ocenie taka niekorzystna interpretacja nie zasługuje na aprobatę, bowiem analizowany przepis stanowi jedynie o zwrocie wkładu, nie określając dodatkowych obostrzeń co do osoby otrzymującej zwrot.
Szymon Wojciechowski, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte w Warszawie, zwraca uwagę, że w podobnym tonie wypowiadają się również sądy administracyjne rozpatrujące skargi podatników. Względy wykładni językowej nie przesądzają o konieczności istnienia tożsamości podmiotowej osoby wnoszącej wkład oraz osoby, na rzecz której dokonywany jest zwrot (np. wyrok WSA w Warszawie sygn. akt III SA/Wa 1892/09).
Również w opinii Andrzeja Ossowskiego, jeśli przepis nie dokonuje rozróżnienia sytuacji prawnej wspólnika od jego spadkobiercy, to również takiego rozróżnienia nie należy dokonywać, stosując ten przepis.
– Wykładnia językowa przemawia za uznaniem, że także zwrot wkładu na rzecz spadkobiercy wspólnika korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT – dodaje.
Podobnego zdania jest Marek Kozaczuk, radca prawny i doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf. W jego ocenie w ustawie o PIT nie ma przepisów, które różnicują sytuację prawnopodatkową podatnika ze względu na to, czy jest on osobą, która pierwotnie wniosła wkład do spółki osobowej, czy też osobą, która nabyła udział w tej spółce, w tym także w wyniku dziedziczenia.
Zwrot wkładów
Pojęcie „zwrot wkładu” powinno być interpretowane zgodnie z kodeksem spółek handlowych, tj. z perspektywy spółki, która w sytuacjach określonych przepisami zwraca wkład na rzecz osoby, która jest uprawniona do otrzymania takiego zwrotu, tj. na rzecz osoby, która albo jest wspólnikiem spółki w chwili zwrotu wkładu, albo jest spadkobiercą wspólnika, który nie przystępuje do spółki i żąda rozliczenia, w tym zwrotu wkładu. Podobnie określenie „do wysokości wniesionych wkładów” zostało użyte przez ustawodawcę jedynie w celu określenia kwoty dochodu, który jest wolny od podatku, a nie w celu ograniczenia kręgu osób uprawnionych do korzystania ze zwolnienia.
– Adresatem zwolnienia jest każdy, kto otrzymuje od spółki osobowej świadczenie, które może być kwalifikowane jako zwrot wkładu, niezależnie od tego, czy to sam wspólnik wniósł ten wkład i czy jest wspólnikiem w chwili zwrotu wkładu – stwierdza Marek Kozaczuk.
Dodatkowo interpretacja tego przepisu, jaką stosują organy podatkowe, prowadzi do naruszenia zasady sukcesji podatkowej po stronie spadkobiercy przewidzianej w Ordynacji podatkowej.
Jak mówi Szymon Wojciechowski, przepisy Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) nie pozostawiają wątpliwości, że spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków podatnika. Jeśli zatem podatnikowi przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia ujętego w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, jego spadkobiercy powinni automatycznie dysponować tym samym prawem.
Zmiana przepisów
Podkreślić trzeba, że zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT z 25 listopada 2010 r. omawiany przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 będzie zmieniony (nowelizacja została podpisana 26 listopada przez prezydenta). Od 2011 roku zlikwidowane zostanie zwolnienie podatkowe przewidziane dla przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów.
Jak tłumaczy Andrzej Ossowski, zwrot wkładów nie będzie podlegał opodatkowaniu z uwagi na określony w nowelizacji zmieniony sposób ustalania dochodu z likwidacji spółki niebędacej osobą prawną lub wystąpienia z takiej spółki.
Aleksandra Kozłowska z TPA Hortwath zwraca uwagę, że regulacja nowego art. 24 ust. 3c ustawy o PIT, który będzie obowiązywał od 1 stycznia, nie zawiera pojęcia, zwrot wkładów lecz stanowi, że dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica pomiędzy przychodem a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.
– Można przyjąć, że nowe zasady będą się odnosiły zarówno do pierwotnego wspólnika, jak również do wspólnika, który jako spadkobierca pierwotnego wspólnika przystąpił do spółki osobowej – dodaje Aleksandra Kozłowska.
Jeśli zatem przewidziany jest brak zróżnicowania podmiotowego, tj. pierwotnego wspólnika i wspólnika spadkobiercy, to dotychczasowi podatnicy, którzy od fiskusa otrzymali niekorzystne decyzje w związku ze zwrotem wkładu do spółki osobowej, mogą wystąpić o zwrot nadpłaty podatku.