Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zaciągnął wspólnie z małżonką kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu osobowego, a następnie wprowadził ten samochód do ewidencji środków trwałych.
– Czy odsetki oraz prowizje od prywatnego kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – pyta przedsiębiorca.

Przeznaczenie kredytu

Jak tłumaczy Artur Oleś, doradca podatkowy, wiceprezes KSK Doradcy, odsetki od kredytu zaciągniętego na działalność gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodu, jeżeli są zapłacone oraz istnieje związek przyczynowo-skutkowy między zaciągnięciem kredytu a faktem osiągnięcia zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Wynika to art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust 1 pkt 32 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Przepisy podatkowe nie zabraniają jednak zaliczenia do kosztów odsetek od kredytu konsumpcyjnego wydatkowanego na cele związane z działalnością gospodarczą.
– Ustawa podatkowa nie uzależnia zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytów od ich klasyfikacji, gatunku, rodzaju, nazwy itd. – wyjaśnia Artur Oleś.
Podobnego zdania jest Violetta Wełnicka, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz w Bydgoszczy.
– Decydujące znaczenie ma faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej zawartej z bankiem – dodaje.

Ewidencja środków

Zgodnie z ustawą o PIT odsetki od kredytu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dopiero po wprowadzeniu samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług.
– Odsetki od kredytu oraz prowizje zapłacone przed wprowadzeniem samochodu do tej ewidencji zwiększają więc jego wartość początkową – stwierdza Artur Oleś.
Odpowiednio ustalona wartość początkowa jest podstawą do dokonania odpisów amortyzacyjnych.
Violetta Wełnicka zauważa, że gdy część kredytu zostanie przeznaczona na potrzeby firmy, to odsetki tylko od tej części stanowić będą w dacie zapłaty koszt uzyskania przychodu.
Natomiast gdy odsetki zostały naliczone i zapłacone po dniu przekazania do używania samochodu osobowego, to będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty.