Za granicą prościej

Rejestracja spółki w Anglii jest dużo prostsza niż w Polsce. Bank Światowy stwierdził, że potrzeba zaledwie 13 dni na założenie firmy w UK, w porównaniu do średniej europejskiej, która liczy 32 dni. Wielka Brytania zajmuje pierwsze w Europie i piąte na świecie miejsce pod względem najłatwiejszego prowadzenia własnej firmy. Poza tym nie trzeba wnosić kapitału spółki, kiedy w Polsce założenie spółki z o.o. wymaga wkładu min. 5 tys. zł, a w przypadku spółki akcyjnej 100 tys. zł. W dodatku brytyjska spółka nie ma odrębnej osobowości prawnej na terenie Polski, co zwalnia ją spod jurysdykcji przepisów prawa polskich spółek handlowych. Nie płaci się również za sporządzenie aktu założycielskiego.

– Innymi słowy, jest to ucieczka poza zasięg polskiego fikusa, co oznacza niskie koszty prowadzenia działalności. Dotyczy to sytuacji, gdy nie jest otwierana żadna oficjalna reprezentacja, a firma formalnie działa z Wielkiej Brytanii – zauważa Adam Bany z Brytania Ltd.

Ekspert dodaje, że jest to najbardziej popularna sytuacja, ponieważ nadzór oraz wymogi ze strony fiskusa brytyjskiego są bez porównania mniejsze niż polskiego. Nie ma także wymogu płacenia składek ubezpieczenia społecznego w przypadku dyrektorów spółki.

– Jest to często działalność o charakterze wątpliwym z punktu widzenia prawa. Dodatkowo, gdy spółka zdecyduje się na prowadzenie oddziału w Polsce, płaci podatek dochodowy w granicach dochodów uzyskanych w Polsce, jako że ma obowiązek prowadzenia księgowości w zgodzie z polskimi przepisami – tłumaczy Adam Bany.

Usługi firm księgowych

Na Wsypach powstały firmy księgowe specjalizujące się w obsłudze polskich przedsiębiorców.

– Zajmujemy się wszystkimi sprawami formalnymi w Wielkiej Brytanii – od rejestracji firmy po przygotowywanie i dostarczanie do urzędów niezbędnych dokumentów, rozliczeń i raportów. Nie trzeba znać języka angielskiego – tłumaczy Adam Bany.

Jednocześnie zastrzega, że kontrole są sporadyczne. W dodatku większość z nich jest przeprowadzana drogą korespondencyjną. W zasadzie można prowadzić firmę przez całe życie, nie widząc urzędnika na oczy. Obsługa małej spółki z.o.o kosztuje minimum 400 funtów rocznie. Przedsiębiorca komunikuje się z swoim konsultantem mówiącym po polsku drogą elektroniczną. Firmy prowadzą na swoich stronach internetowych serwisy, gdzie informują o najnowszych zmianach, a także publikują porady.

Kłopoty w Polsce

Gdy spółka tylko formalnie posiada siedzibę w innej jurysdykcji podatkowej (np. w Wielkiej Brytanii), a faktycznie prowadzi swoją działalność w Polsce, polski fiskus może uznać, że dochody tej spółki powinny zostać opodatkowane w Polsce w całości lub znaczącej części.

– Tak się stanie, gdy stwierdzone zostanie, że efektywny zarząd spółki sprawowany jest w Polsce albo że spółka posiada w Polsce zakład – przestrzega Tomasz Wickel, doradca podatkowy w kancelarii Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

Gdy pieniądze są pobierane ze spółki w formie wynagrodzenia za pracę, zaś praca jest faktycznie wykonywana w Polsce, otrzymane wynagrodzenie również może zostać obciążone polskim podatkiem dochodowym.

Jak zatem widać, stosowanie rozwiązań, które nie odzwierciedlają rzeczywistości, stanowią zaś swego rodzaju fikcję tworzoną wyłącznie dla zmniejszenia obciążeń publicznoprawnych, może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Ceny brytyjskich firm

Przykładowe ceny firm księgowych:

● 29 funtów – rejestracja spółki – online

● 63 funtów – miesięczny kontrakt

● 129 funtów – miesięczny kontrakt dla VAT-owca

● 350 funtów – założenie oddziału brytyjskiej spółki w Polsce

● 150 funtów – doradztwo