Wczoraj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowały akcje Tauron Polska Energia. W czerwcu na akcje zapisało się ponad 230 tys. inwestorów indywidualnych. Niektórzy z nich zdecydowali się odsprzedać akcje na pierwszej sesji.

Ze sprzedaży akcji trzeba jednak rozliczyć się z fiskusem w zeznaniu rocznym, i to bez względu na to, czy cena sprzedaży akcji była wyższa czy niższa od ich pierwotnej ceny nabycia. Dochód będący różnicą między ceną sprzedaży a ceną nabycia akcji jest obciążony 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Jak zapewnia Hanna Pobudkiewicz, dyrektor biura rozliczeń domu inwestycyjnego BRE Banku, transakcja sprzedaży akcji Tauronu będzie rozliczana w sposób standardowy.

– W przyszłym roku w lutym inwestorzy dostaną informację PIT-8C z biur maklerskich, gdzie będą uwzględnione koszty nabycia i przychody z tytułu zbycia. Jeśli inwestorzy poniosą stratę to i tak otrzymają PIT-8C i mają obowiązek złożyć deklaracje PIT-38. Inaczej nie będą mogli w kolejnych latach podatkowych jej odliczyć – tłumaczy.

W PIT-8C w kosztach uzyskania przychodów uwzględnione zostaną prowizje maklerskie od kupna i sprzedaży akcji. Jednak inwestorzy, którzy nie sprzedadzą akcji, nie powinni się spodziewać, że dostaną od biura maklerskiego PIT-8C z wykazanymi zapłaconymi prowizjami od ich zakupu. Aby informacja PIT-8C została wystawiona, musi nastąpić sprzedaż akcji. Jeśli inwestorzy zakupili akcje z kredytu na zakup papierów wartościowych, to odsetki i prowizje od tego kredytu rozliczą na podstawie zaświadczenia z banku, uwzględniając przy tym redukcję zapisów na akcje.

37,7 proc. – wynosi maksymalna redukcja zapisów na akcje Tauronu